Topolánek také varoval před tím, aby se do situace v České republice vměšovali politici ze zahraničí. 

Z Topolánkova vyjádření vyplynulo očekávání, že Klaus nakonec svůj podpis pod dokument připojí. Šéf ODS uvedl, že kdyby prezident opravdu chtěl smlouvu v této situaci nepodepsat a byl politikem "s velkým P", lze si představit, že nepodepíše, abdikuje, vstoupí s nějakým subjektem zpátky do politiky a půjde do voleb.

Předseda Evropské komise José Barroso v úterý po jednání s premiérem Janem Fischerem uvedl, že není v zájmu České republiky, aby Klaus oddalovala ratifikaci smlouvy o reformě institucí EU.

"Ať si řeší problémy ve své komisi," řekl na adresu Barrosa.

 

To, že veřejně se vyjadřoval vždy vyhýbavě, tak to patří ke stylu jeho politického vyjádřeníMirek Topolánek

"Nevím, jestli Václav Klaus něco takového chce udělat. Myslím si, že ne," řekl Topolánek. Navíc podle něj prezident vždy tvrdil, že pokud lisabonskou smlouvu schválí Irové, tak ji podepíše. "To, že veřejně se vyjadřoval vždy vyhýbavě, tak to patří ke stylu jeho politického vyjádření," míní předseda ODS.

The Times: Klaus řekl, že Lisabonskou smlouvu nepodepíše
Redaktor The Times Právu: Klausův výrok mám z druhé ruky

Topolánek v úterý českého prezidenta za jeho nynější počínání kritizoval. Mimo jiné poznamenal, že Klaus by tak trochu chtěl budovat "semiprezidentský systém", jaký je podle něj v Polsku či ve Francii.

Další články o ratifikaci Lisabonské smlouvy
O co Klausovi jde? Obává se prolomení Benešových dekretů
Hejtmani vyzvali Klause, aby s podpisem Lisabonské smlouvy neotálel
Zelení začali nahlas uvažovat, jak zbavit Klause mandátu
Buzek: Klausovy požadavky si musí ČR vyřešit nejdřív sama
Klaus má další požadavek, chce k "Lisabonu" připsat poznámku
Polský prezident Kaczyński podepsal Lisabonskou smlouvu

Klaus minulý týden oznámil, že pro ČR žádá trvalou výjimku z Listiny základních práv EU. Obává se totiž případných majetkových nároků sudetských Němců. Jeho krok překvapil české i evropské politiky. Klausův podpis je poslední, který chybí k tomu, aby smlouva reformující EU začala platit ve všech 27 zemích EU.