Jméno Jana Kavky, jenž na plzeňských právech působí pod katedrou občanského práva, se v uplynulých dnech objevilo v Lidových novinách na seznamu takzvaných rychlostudentů. Doktorandské studium Kavka údajně zvládl za nestandardně krátkou dobu, a sice osm měsíců.

"Dnes jsme vše předali vedení univerzity. Bude nutné prošetřit, zda se do knihovny skutečně vrátila původní práce," potvrdila vedoucí knihovny Sylva Řehořová. Podle dostupných informací si práci půjčilo bývalé vedení v průběhu září prostřednictvím někoho ze svých podřízených.

Rektor Západočeské univerzity Josef Průša řekl, že celou záležitost osobně v pondělí prověří. "Jedná se o závažnou informaci, předáme ji akreditační komisi, aby ji posoudila," reagoval také pověřený šéf fakulty Jiří Pospíšil. Potvrdil, že Kavka je veden jako asistent na katedře občanského práva, kterou vede Milan Kindl, jenž v uplynulých dnech rezignoval na post proděkana.

Problémy právnické fakulty začaly vyplouvat na povrch právě potom, co se objevila informace, že proděkan Ivan Tomažič opsal svoji dizertační práci. Také jeho jméno se objevilo na seznamu lidí, kteří získali doktorský titul za nestandardně krátkou dobu, a to za pět měsíců. Případem kolem údajného plagiátorství se už zabývá protikorupční policie.