Rada sdružení Zemanových přátel se sešla již v pátek. Výsledkem je většinová podpora nové straně SPO. „Z 21 členů rady se dva z jednání omluvili. Pro vstup do nově vznikající strany se pak z 19 přítomných vyslovilo 18 členů rady,“ informoval Právu Zemanův přítel Miloslav Šlouf.

Celostátní sraz Zemanových přátel se koná 17. října, kdy by mělo být rozhodnutí o založení SPO definitivně potvrzeno. Pak podle Šloufa budou postupovat podle zákona, například sesbírají tisíc podpisů nutných pro založení politické strany.

Zeman je připraven rozhodnutí přátel respektovat. „Já jsem řekl, že budu 17. října respektovat většinový názor sdružení mých přátel, bez ohledu na to, jaký bude,“ řekl Právu. Na dotaz, zda je připraven stanout v čele SPO pak prohlásil: „To rozhodnou členové této demokratické strany“.

Právo se zeptalo Zemana i na to, zda se zvažuje jako jeden z lídrů nové strany šéfka Suverenity Jana Bobošíková. Ta zatím odmítá jakkoliv spekulovat, deklarovala ale, že si Zemanův návrat do politiky přeje. „Nechci spekulovat, věci mají svoji logiku a řád,“ řekl k v pátek tomu Zeman s tím, že musí nejprve proběhnout sjezd SPO a jednotlivé lídry musí vybrat kraje.