Poslanci by měli na nynější schůzi projednat i návrh Strany zelených, která chce uspořádat referendum o tom, zda si občané přejí volit prezidenta přímo.

Návrh ČSSD ležel ve Sněmovně od listopadu 2007. Právo navrhovat kandidáty na hlavu státu by podle něj měla skupina nejméně dvaceti poslanců nebo deseti senátorů, případně každý občan, který pro svého kandidáta získá nejméně 10 000 podpisů.

Prezident by mohl být souzen

Návrh rovněž mění a upřesňuje pasáže ústavy týkající se hlavy státu. Přímo volený prezident by mohl jmenovat představitele Ústavního a Nejvyššího soudu pouze ze členů těchto soudů. Spolupodpisu premiéra by podléhalo prezidentovo jmenování členů Bankovní rady České národní banky. Prezidentovo rozhodnutí zastavit trestní stíhání nebo nařídit, aby nebylo zahájeno, by musel rovněž podepsat premiér.

Sociální demokraté rovněž navrhují, aby byla dosavadní doživotní beztrestnost prezidenta za činy, jichž se dopustil ve své funkci, omezena pouze na dobu jejího výkonu. Návrh nově zavádí možnost odsouzení prezidenta na návrh Sněmovny Ústavním soudem v případě, že by závažným způsobem porušil ústavní pořádek.

O přímé volbě prezidenta se v Česku hovoří již dlouho, nicméně zákonodárci zatím všechny předložené návrhy smetli ze stolu. Podle nynější právní úpravy volí hlavu státu poslanci a senátoři na společné schůzi obou komor parlamentu.