"Zdá se, že s nástupem zimního času začne i chladné období. O víkendu očekáváme ranní mrazy od minus 1 do minus 7 stupňů, a přes den tak kolem 2 stupňů, někde možná bude mrznout. Na horách by mělo sněžit, " řekl Právu v úterý Vladimír Seifert z Českého hydrometeorologického ústavu.

Včerejší počasí tomu již nasvědčovalo. Nízká oblačnost a déšť na mnoho lidí působily depresivně. "Typicky dušičkové počasí s mlhami, padajícím listím nízkou oblačností mnohé vede k nostalgii, ospalosti a ztrátě zájmu," řekl Právu pražský soukromý internista Jakub Malý.

Přibývá nachlazených

Lékaři potvrzují,že ačkoli chřipkový virus na našem území ještě izolován nebyl, hodně lidí trpí onemocněním horních cest dýchacích, mají rýmu, kašel, špatně se jim dýchá. To je způsobeno i smogem, protože jsou zhoršené rozptylové podmínky a zvláště ve městech se smog hromadí .

V neděli ráno, kdy po sedmi měsících končí letní čas si o hodinu přispíme a ráno se několik dní budeme probouzet do světla. Odpoledne však bude pro mnohé nepříjemnější, neboť plno lidí už bude chodit z práce za tmy.

Řidiči budou muset při jízdě i ve dne stále svítit. Ukládá jim to zákon o provozu na pozemních komunikacích. Zkušenosti evropských řidičů potvrzují, že osvětlení aut i ve dne za nesnížené viditelnosti je pro bezpečnost silničního provozu přínosem. Odborníci také doporučují vyměnit letní gumy za zimní. U nás to sice povinné zatím není ale v některých státech Evropy ano.

Zaměstnancům, kterým změna času připadne do pracovní směny, se prodlouží pracovní doba. Odpracují hodinu navíc, která jim podle ministerstva práce a sociálních věcí nebude nahrazena.

Mezi lidmi se stále diskutuje, zda změna času v průběhu roku má smysl. Zastánci poukazují na úsporu elektřiny, odpůrci připomínají, že její spotřeba na svícení není tak velká.

V českých zemích byl letní čas zaveden poprvé v letech 1915 a 1916. Vrátil se v roce 1940 a trval až do roku 1949. Potřetí byl zaveden v roce 1979. Až do roku 1995 trval letní čas šest měsíců, od roku 1996 sedm měsíců. Pět měsíců trvá zimní čas. Kromě států Evropské unie mají letní čas i ve Spojených státech, Mexiku a na Kypru.

A jak bude příštích třicet dní?

Období až do 20. listopadu má být srážkově průměrné ale teplotně podprůměrné.

Do konce října se očekává velká oblačnost, občas srážky, uprostřed dekády přechodně polojasno, místy přeháňky, přechodně sněhové přeháňky i v nížinách. Noční teploty v průměru 4 až -2, uprostřed dekády, kolem 25. října dokonce -3 až -7. Denní teploty budou 4 až 10, uprostřed dekády -2 až 4.

Od 1. do 10. listopadu se očekává oblačno, občas srážky na horách sněhové. V noci 6 až 0, přes den 5 až 11 st.

Od 11. do 20. listopadu by mělo být oblačno, místy srážky, na horách sněhové přechodně polojasno. V noci 3 až -3, přes den 1 až 7 stupně.