Topolánek předsedovi EK přislíbil, že bude apelovat na senátory, aby opakovanou ústavní stížnost nepodávali. "Připadá mi to nesmyslné a opravdu nás tito lidé dostávají do velké izolace. A musím říct, tak, jak jsem spojil svou politickou kariéru s ratifikací Lisabonské smlouvy v obou komorách parlamentu - a bylo to pro mě jako předsedu strany, která měla výhrady, velmi složité -, tak i svou další politickou kariéru míním spojit s tímto krokem. Nemíním vzít na odpovědnost to, že by Česká republika byla bez komisaře," uvedl bez bližšího upřesnění.

I kdyby Česko bylo jedinou zemí, která by v dohledné době lisabonskou smlouvu neratifikovala, EU bude muset nadále fungovat podle smlouvy z Nice. Ta přitom počítá se snížením počtu eurokomisařů ze současných 27. Čeští i evropští politici připouštějí, že by to bylo právě Česko, kdo by o svého komisaře přišel. Omezení počtu komisařů však musí jednomyslně schválit všechny členské státy EU.

"I kdyby náhodou toto neprošlo a Češi by byli proti (snížení počtu eurokomisařů), tak Evropský parlament nepochybně českého komisaře neschválí," dodal Topolánek.

Za Barrosem zamíří i Paroubek

Šéfa výkonného orgánu unie čeká jednání s čelným českým politikem i ve středu. Na Topolánka totiž naváže předseda ČSSD Jiří Paroubek, který už v úterý vyzval šéfa ODS, aby přesvědčil své senátory ke změně názoru.

Dá se očekávat, že i Paroubek bude s Barrosem jednat mimo jiné o tom, kdo bude Prahu zastupovat v příští Evropské komisi, pro niž nyní Barroso sbírá od členských zemí nominace. Situace začíná být podle Paroubkových slov vážná.


Komunisté hodlají do boje o post v evropské komisi vyslat bývalého kosmonauta a europoslance Vladimíra Remka. Právu to po jednání výkonného výboru KSČM potvrdil šéf poslaneckého klubu strany Pavel Kováčik. 

Lidovci spoléhají na Pavla Svobodu

V ČSSD se hovoří o ekonomovi a někdejším kandidátovi na prezidenta Janu Švejnarovi, sociální demokraté ovšem mohou podpořit i dosavadního eurokomisaře Vladimíra Špidlu. 

Ve hře je i bývalý ministr bez portfeje a šéf legislativní rady druhé Topolánkovy vlády Pavel Svoboda, kterého se snaží prosadit lidovci. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda se kvůli tomu také chystá do Bruselu, aby tam pro svého kandidáta na eurokomisaře sehnal podporu.

"Náš kandidát za tuto podporu stojí a tuto podporu mu znovu vyslovujeme a stojíme za ním," uvedl Cyril Svoboda na tiskové konferenci. Diplomat má podle šéfa KDU-ČSL všechny předpoklady pro zvládnutí funkce.