"K rezignaci se nechystám, neb jsem vytrvale přesvědčen o své nevině," odpověděl Dolejš na dotaz Práva, s čím chce přijít na jednání narychlo svolaného výkonného výboru své strany. Zároveň přichystal tiskové prohlášení, v němž vysvětluje, jak hodlá postupovat.

Dolejš podal žalobu na ochranu osobnosti a dokud soud nerozhodne, nabízí pouze pozastavení své stranické funkce. "Po dobu, než se vyjádří (soud), byla by funkce místopředsedy pozastavena," řekl Dolejš.

K rezignaci ho vybídl šéf komunistů Vojtěch Filip poté, co vyšlo najevo, že Dolejš společně s dalším místopředsedou Čeňkem Milotou jednal s nastrčeným zástupcem neexistující sázkové společnosti, že ovlivní připravovaný loterijní zákon za miliónovou odměnu od utajeného dárce.

Filip dokonce pohrozil rezignací, pokud místopředsedové neodstoupí, a Dolejše vyzval i ke složení poslaneckého mandátu. [celá zpráva]

Proti Dolejšovi se postavila i pražská organizace

Dolejšovou aférou se v pondělí večer zabývala také pražská KSČM, jíž je místopředseda strany členem. Šéfka pražských komunistů Marta Semelová po jednání Právu řekla, většinově doporučili prošetření kauzy a podpořili, aby dal Dolejš k dispozici svoji funkci místopředsedy.

Samotný Dolejš ale večer na dotaz Práva upřesnil, že pražští komunisté podpořili jeho stanovisko, tedy, aby nabídl na dnešním jednání výkonného výboru pouze pozastavení své stranické funkce do rozhodnutí celého případu soudem, ke kterému podal žalobu na ochranu osobnosti.

Pražská KSČM také odsoudila jednání obou místopředsedů strany v kauze.
"Takové jednání považujeme za nepřijatelné a stranu poškozující," tlumočila Semelová stanovisko pražských komunistů.

Kováčik: Pozastavení funkce? To neděláme

Podle šéfa poslanců KSČM Pavla Kováčika jeho strana institut pozastavení výkonu funkce nepoužívá. Kováčik trvá na tom, že by měl Dolejš rezignovat na všechny funkce.

"Měl by rezignovat na funkce a pokud se mu podaří očistit jméno, mohl by se třeba za rok dva vrátit. Nedovedu si představit, že by funkci jen pozastavil," řekl Kováčik s tím, že by pozastavení nebylo přijatelné pro veřejnost. Poukázal i na postup poslance Ladislava Šustra, který po aféře politiku opustil.

Podle Kováčika může úterní zasedání výkonného výboru komunistů doporučit Dolejšovi rezignaci, nebo nadřazenému orgánu, ústřednímu výboru, navrhnout jeho odvolání.

Stanovy KSČM přerušení funkce umožňují

Poslankyně KSČM Miloslava Vostrá ale v podvečer Právu sdělila, že Dolejš se bude patrně odvolávat na novou úpravu stanov, schválenou na loňském sjezdu KSČM, která připouští možnost přerušení výkonu funkce "na dobu nezbytně nutnou".

Podle názoru Vostré ale nelze tuto novinku v případě Dolejšova prohřešku "milión za změnu zákona" uplatnit. "Nemyslím si, že se to týká tohoto případu. Platí, že by měl rezignovat na funkci místopředsedy," řekl k tomu Právu Vostrá.

Rujbrová už Dolejšovi nevěří

Také poslankyně KSČM Zuzka Bebarová - Rujbrová upozorňovala, že stanovy její strany pozastavení výkonu funkce neumožňují. Stejně jako Kováčik zastává názor, že Dolejš i Milota by měli rezignovat, a pokud se jim podaří očistit jméno, mohou se vrátit. 

Poslankyně upozornila, že oba politici způsobili první velkou aféru, ve které figurují komunisté. Poukázala také na to, že Dolejš je v rámci poslaneckého klubu KSČM garantem k řadě projednávaných zákonů a sepisuje k nim stanoviska.

"Pokud zůstane poslancem a garantem, budu stanoviska vyžadovat raději i od nezávislých expertů," vyjádřila nedůvěru Dolejšovi.