"Já jsem osobně překvapen a řekl bych, že je to nad očekávání poměrně velký počet lidí," řekl Malý. Podle něj zřejmě dorazí na mše více lidí, než při návštěvě Benedikta XVI. v Rakousku.

Malý nicméně připustil, že kdyby se návštěva konala na Slovensku, zřejmě by přilákala ještě více věřících, protože Slovensko je religióznější společnost. "S Polskem se to nedá srovnávat, protože Polsko je zemí, kde většina obyvatelstva se dodnes hlásí ke katolické církvi," podotkl rovněž.

Dále uvedl, že papež ve svých projevech zmíní i téma pádu totalitních režimů ve střední a východní Evropě před 20 lety. Bude se také zabývat vztahem víry a svobody. Témata víra, naděje a láska budou hlavními duchovními tématy papežových promluv a budou podle Malého vždy v projevech zdůrazňovány.

Papež posvětí desítky předmětů

Návštěvy papeže se tradičně využívá k požehnání relikvií. V Brně je připraveno pro Benedicta XVI. k požehnání celkem 57 předmětů. Nejznámější z nich jsou tři mohutné zvony. Kromě 39 základních kamenů pro kostely, kaple a kláštery jsou mezi nimi i zcela ojedinělé předměty jako například kopie deskového obrazu Panny Marie Rynecké pro Mariánský sloup ze Staroměstského náměstí v Praze, který by měl být obnoven. Původní sloup strhli vlastenci v roce 1918 při vyhlášení Československa.

Stavba kotvy - symbolu naděje

Stavba kotvy - symbolu naděje

FOTO: Miroslav Homola, Právo

V areálu papežské mše u letiště v Brně - Tuřanech už stojí obří křesťanské symboly. Jedenáctimetrovou kotvu zvolil jako symboliku autor architektonického řešení brněnského areálu architekt Marek Štěpán, protože tématem návštěvy Svatého Otce v Brně je naděje.

Stavba kotvy - symbolu naděje

Stavba kotvy - symbolu naděje

FOTO: Miroslav Homola, Právo

"Kotva je umístěna na pomyslné duchovní ose areálu, která vede od starých Božích muk k této kotvě. Osa tak vyjadřuje spojnici mezi minulostí - našimi předky - přes přítomnost, kterou je společná velká mše do budoucnosti, kterou vyjadřuje naděje. Po této ose bude také Benedikt XVI. přijíždět,“ uvedl architekt.  

Kotva je z lehké překližkové konstrukce, má jednorázové použití následně bude recyklována. Do té doby však bude na ploše nasvícena scénickými reflektory.

Kříž vedle kotvy symbolizuje víru

Kříž vedle kotvy symbolizuje víru

FOTO: Miroslav Homola, Právo

Na brněnské letiště dorazil po několikahodinové cestě druhý symbol mše s papežem. Je jím tunu těžký a 12 metrů vysoký kříž vyrobený v kovářství J.Jandy v osikách u Litomyšle. Zatímco kotva bude po slavnosti zničena, kříž po odletu papeže vztyčí v kapucínských zahradách v Brně jako trvalá památka na návštěvu Svatého Otce.  

Kříž vedle kotvy symbolizuje víru

Kříž vedle kotvy symbolizuje víru

FOTO: Miroslav Homola, Právo

Kotva a kříž jsou však jen jedněmi z mnoha objektů, které v okolí pódia pro papeže vznikají. Pro návštěvníky se už jasně ohraničují jednotlivé sektory i přístupové cesty, dokončuje se montáž stovek mobilních záchodů a dalšího zařízení.

Kříž stojí nalevo od pódia, napravo kotva

Kříž bude stát papeži po pravici, kotva po levici.

FOTO: Miroslav Homola, Právo

Kolem výjimečné události se v současných dnech točí i život v Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi. Na velkém prostranství Proboštské louky se staví pódium pro bohoslužbu a na mnoha místech Staré Boleslavi se dokončuje dopravní značení. Místní očekávají, že se mše zúčastní až 60 tisíc lidí. Ráno byl na louce čilý ruch, stavělo se pódium, tribuny pro hosty, dokončovaly se úpravy okolí. Stan, kde bude papež trávit před mší čas, zatím zeje prázdnotou. Poslední podrobnosti se dolaďují i v románské bazilice svatého Václava. I na tomto místě, kde byl údajně český patron zavražděn, by se měl papež zastavit.