"Smyslem návrhu tohoto zákona je prostá úvaha, že když nyní projednáváme takzvaný Janotův balíček a musí se naprosto brutálně šetřit na všech frontách, tak je důležité, abychom začali šetřit sami u sebe,“ sdělil Kalousek Právu.

Nárok na stálý příspěvek mají strany a hnutí, které získaly ve volbách do Sněmovny alespoň tři procenta (za to dostanou ročně šest miliónů korun a 200 tisíc za každé 0,1 procenta navíc). Partaje, které se přehouply přes pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny, obdrží ročně deset miliónů.

Strany také dostávají vždy po sněmovních volbách po stokoruně za každý hlas a každoročně 900 tisíc za každý poslanecký a senátorský mandát. Kalousek chce veškeré tyto platby zredukovat o polovinu.

PŘÍSPĚVKY PRO STRANY (v Kč)
 za hlasna mandát za rok
Sněmovna100900 tisíc
Senát0900 tisíc
Kraje0250 tisíc
Europarlament300

Za uplynulé dva roky dostaly strany zhruba dvakrát 500 miliónů korun, v roce 2006, kdy byly volby do Sněmovny, to byla zhruba miliarda.

Symbolický význam

"Je evidentní, že politické strany nějaký příspěvek mít musí, nicméně když se všichni uskrovňují, tak i politické strany musejí umět vystačit s polovinou. Státní kasu to sice nezachrání, ale symbolickou hodnotu to má,“ přiznal Kalousek.

Exministr financí chce, aby zákon začal platit co nejdříve, a to po dobu tří let, kdy lze prý očekávat největší problémy ve veřejných financích. "Už ten příspěvek, který by měl být vyplacen teď, by byl zkrácen o polovinu,“ doplnil.

Podle něj se pod návrh, který chce předložit odděleně od úsporných opatření ministra financí Eduarda Janoty, podepíše všech šest zástupců TOP 09 ve Sněmovně.

Za TOP 09 inkasují lidovci

TOP 09 však za svých šest poslanců (pět exlidovců a jeden bývalý člen ODS) však žádné peníze nedostává – naopak finance za ně dostávají ty partaje, na jejichž kandidátkách se jim do parlamentu podařilo probojovat.

Na dotaz, zda nejde jen o účelový krok, Kalousek odpověděl: "Toto obvinění by možná bylo na místě, kdybych to chtěl omezit na letošek. Vzhledem k tomu, že mezi ty, kteří budou kráceni, budeme patřit taky, tak v tom nevidíme žádný populismus. Podle preferencí bychom se mohli těšit na třikrát větší příspěvek na hlasy a mandáty než KDU-ČSL, tak bereme sobě daleko víc než lidovcům.“

Kalousek: Šetřit musí všichni, proč ne strany?

Také námitku, že celý návrh by mohl být považován za populistický krok, Kalousek důrazně odmítl. "Nevím, jaký je v tom populismus. Myslím si, že naprosto nepopulisticky vyzýváme k šetření všechny. Kdyby to bylo populistické, tak bych to navrhoval navždy,“ řekl.

"Musí šetřit rodiny, jsem přesvědčen, že musí šetřit i váš list. Šetřit musí stát na všem, nemůže valorizovat důchody. A pokud i politické strany říkají, že musíme teď šetřit úplně na všem, tak je absurdní, aby nešetřily samy na sobě,“ doplnil.

Kalousek chce, aby zákon začal platit dnem vyhlášení, nicméně je prý ochoten vést parlamentní diskusi o případných změnách. "Může to například trvat dva roky, nemusí to být padesát procent, ale šedesát. Je možné o tom diskutovat, ale není to možné neudělat,“ dodal.