Pro návrh by přitom muselo hlasovat minimálně 120 poslanců. Volby se proto v listopadu neuskuteční.

ČSSD k překvapení ostatních stran v úterý dopoledne oznámila, že nepodpoří zařazení bodu o rozpuštění Sněmovny na pořad schůze. Své rozhodnutí zdůvodnila potřebou sestavení rozpočtu a možnou napadnutelností tohoto kroku u Ústavního soudu.

Nepodpořit rozpuštění Sněmovny se rozhodli i komunisté, kteří prosazovali vlastní řešení, které by umožnilo poslancům pracovat až do předčasných voleb. Zelení kritizovali schválený ústavní zákon od prvopočátku a navrhli, aby Sněmovna dospěla ke svému rozpuštění způsobem, který byl obsažen v Ústavě ještě před její novelizací.

ODS, TOP 09  a část lidovců prosazovali původní dohodu, na jejímž základě se měly volby uskutečnit co nejdříve. Sociální demokraty tyto strany svorně obvinily z upřednostňování vlastních zájmů před zájmy státu.

K rozpuštění Sněmovny bylo třeba 120 hlasů, pro zařazení tohoto bodu však hlasovalo pouze 83 poslanců. Poslanec Juraj Raninec po hlasování pro Českou televizi uvedl, že v případě, že by se Sněmovna dohodla na svém rozpuštění, podal by ústavní stížnost.

Politici již před hlasováním avizovali, aby dalším krokem v případě, že nebude Sněmovna rozpuštěna by mělo být jednání o rozpočtu. ODS a komunisté chtějí, aby s ním vláda premiéra Jana Fischera spojila svou důvěru. ODS a TOP 09  jej podporují, pro  ČSSD je jako celek nepřijatelný.

ČTĚTE TAKÉ:
ČSSD zcela obrátila a hodila předčasné volby pod stůl
Paroubkův krok je vrcholem cynismu a sobectví, řekl Svoboda
Topolánek složil poslanecký mandát, pokud se Sněmovna nerozpustí
Klaus plánoval podepsat rozpuštění Sněmovny po návratu ze Slovinska
ČSSD se Melčáka bála zbytečně, další stížnost podat nechtěl