"Udělal jsem to z prostého důvodu, protože kdybychom to trestní řízení... nebo kdyby to trestní řízení bylo zastaveno, tak by se celá situace uklidnila," řekl LN Pecina. Topolánkovi prý osobně telefonoval, chtěl prý docílit toho, aby byl případ klasifikován jako přestupek a stíhání útočníků bylo zastaveno.

"Já jsem to odmítl," uvedl bez dalšího komentáře Topolánek.

Podle listu trestní oznámení na čtveřici útočníků nepodal předseda ODS, ale šéf akce Léto s Topolem Zdeněk Mokrý. Ani ten prý o stažení oznámení neuvažuje.

Pecinovo doporučení prý mělo jen "osobní charakter"

Pecina následně tvrzení listu i Topolánka odmítl s tím, že šéfa ODS kvůli stažení trestního oznámení nekontaktoval a jejich hovory na toto téma měly ryze osobní charakter. Pecina prý doporučil Topolánkovi s ohledem na průběh volební kampaně řešit kauzu v přestupkovém řízení.

Ministr nyní tvrdí, že se z události někdo z Topolánkova okolí vytěžit politický kapitál.

"Jsem šokován způsobem, kterým se dnes, po více než dvou týdnech, pokouší Mirek Topolánek či někdo z jeho okolí, kdo jím musel být o našich rozhovorech informován, celou záležitost veřejně zneužít a dezinterpretovat. Děje se tak se zřejmým cílem odvrátit pozornost od současných problémů Mirka Topolánka a vytlouci z celé záležitosti předvolební politický kapitál," uvedl Pecina v tiskovém prohlášení.

Paroubek Topolánkovi pohrozil, že zveřejní jeho vyjádření na adresu úřednické vlády

Šéf ČSSD Jiří Paroubek na středeční tiskové konferenci ve Sněmovně prohlásil, že očekával dotaz na Pecinův hovor s Topolánkem a proto si s sebou vzal tiskové prohlášení ministra vnitra. Lídr ODS a exministr vnitra Ivan Langer se podle Paroubka snaží vytvářet dojem, že Pecinu řídí z Lidového domu. „To vás ujišťuji, že takhle není,“ sdělil.  

V Pecinově tiskové zprávě si Paroubek podle svých slov našel, že Topolánek požádal ministra o zajištění ochrany mítinků ODS. „To jste ještě nikdo nikdy nenapsal. Berte to na vědomí, že on o to požádal pana ministra Pecinu, a v rámci přátelského hovoru, který měli, mu Pecina něco  řekl, já to nechci interpretovat ani dezinterpretovat,“ komentoval to Paroubek.

Zároveň Topolánkovi pohrozil, že zveřejní jeho vyjádření na adresu úřednické vlády, které padlo na osobním jednání. „Nicméně možná nastává čas, že i já budu hovořit o tom, jak třeba pan Topolánek charakterizoval v osobním jednání vládu pana Fischera,“ pohrozil Paroubek.  

Lídr ČSSD nechtěl komentovat, že proti sobě stojí Pecinova a Topolánkova verze telefonátu. „Třeba se zeptejte pana Topolánka, on si to možná nahrával, já nevím, jestli takhle hluboko dokáže politik klesnout,“ míní Paroubek.  

Kdo si útok objednal?

Krátce po incidentu se objevily spekulace, že si útok na Topolánka někdo objednal. Nejprve se hovořilo o tom, že za incidentem stojí někdo z Topolánkových spolupracovníků. Občanští demokraté spekulace označili za absurdní a naopak obvinili sociální demokraty. LN připomínají, že snaha Peciny o ukončení vyšetřování může souviset s tím, že ho do vlády dosadila ČSSD. Právě proto prý může mít ministr zájem na tom, aby byl případ odložen. Verzi útoku na objednávku potvrdila i policie, bližší informace ale nesdělila.

Pecinova snaha zasáhnout do probíhajícího vyšetřování navíc podle deníku zcela přesahuje kompetence ministra vnitra. "Já jsem do toho případu nezasahoval. Já jsem se jen bavil s panem Topolánkem," řekl ministr.

Věcí se bude zabývat i premiér Jan Fischer. "Slyším to od vás poprvé. Musím se na to pana ministra zeptat," sdělil LN.

Incident se odehrál v srpnu na koupališti Hustopečích u Brna. Čtveřice mladíků údajně kamenem trefila Topolánka do hlavy. Všichni se později sami přiznali policii.