Toaletní papír s potiskem má podle strany Věci veřejné poukázat na způsob, jakým šéfové stran zacházejí s ústavou.

"Protestujeme proti změně ústavy takto pomocí dohody parlamentních stran, jediná možná změna ústavy podle nás by byla pomocí referenda," řekl předseda strany Radek John, podle nějž poslanci zacházejí s ústavou stejně jako s toaletním papírem.

Josefu Vondruškovi z KSČM nabízí místopředsedkyně strany Věci veřejné Kateřina Klasnová ruličku toaletního papíru s nápisem Ústava České republiky.

Josefu Vondruškovi z KSČM nabízí místopředsedkyně strany Věci veřejné Kateřina Klasnová ruličku toaletního papíru s nápisem Ústava České republiky.

FOTO: Michal Kamaryt, ČTK

Zhruba desítka lidí z iniciativy Ne základnám pak kolem budovy dolní komory procházela s bílými plachtami na zádech s hesly proti umístění americké radarové základny v České republice.

Zhruba desítka lidí procházela kolem budovy dolní komory s hesly proti americkým základnám.

Zhruba desítka lidí procházela kolem budovy dolní komory s hesly proti americkým základnám.

FOTO: Michal Kamaryt, ČTK

V úterý odpoledne začíná zářijová schůze Sněmovny, poslanci by měli projednat především návrh na trvalou změnu ústavy, která by usnadňovala vyhlášení předčasných voleb. K tomu bude zřejmě zapotřebí rozpustit Sněmovnu, levicové strany však chtějí ještě nadále usilovat o zrušení poplatků ve zdravotnictví a zavedení šrotovného.

Video

Před Sněmovnou se protestovalo proti radaru. Zdroj: Stream.cz

 

Během pondělní noci se předsedové parlamentních stran shodli, že nejbližší termín konání předčasných voleb je v listopadu. Poslanci by měli na schůzi doladit detaily. Přesné datum ovšem určí prezident.

Roznítí se další boje o poplatky a šrotovné

Návrh změny ústavy, kterou chtějí politici reagovat na předběžné opatření Ústavního soudu o odložení předčasných voleb, musí někdo navrhnout na program. Normu asi zákonodárci "naroubují" na senátní návrh novely ústavu, zřejmě také zkrátí volební lhůty. Předlohu by poslanci mohli schvalovat ve čtvrtek. Ústavní soud by v tento den mohl údajně přinést své stanovisko k odložení voleb. O den později by podle dosavadních plánů totéž učinil na mimořádném zasedání Senát.

Na programu jednání jsou dále především zákony, které Sněmovně vrátili prezident a Senát. Jde například o zrušení, případně omezení poplatků ve zdravotnictví, tedy předlohy levice, které narazily v horní komoře. Senát zamítl i návrh zákona, který umožňuje studentům platit studia ze stavebního spoření. Prezident Václav Klaus vetoval zákon, jehož součástí je šrotovné.  

Senát vrátil poslancům také novelu, která zpřísňuje podmínky slučování zdravotních pojišťoven. Senátoři se shodli, že nechtějí změnou zákona bránit fúzím, ale posílit roli státu v kontrole pojišťoven. Poslanci by se měli zabývat i návrhem na odložení státních maturit o jeden rok, tedy na rok 2011.

Schůze by mohla být poslední před předčasnými volbami. Ústavní soud ale předběžným opatřením odložil rozhodnutí prezidenta o vypsání voleb na neurčito. Je tedy možné, že se Sněmovna bude muset ještě sejít a rozhodnout o svém rozpuštění.