"Tento verdikt mne překvapil, protože až dosud jsem se domníval, že Ústavní soud nemá právo posuzovat platnost ústavních zákonů, že má pouze právo posuzovat platnost tzv. prostých zákonů. Ale protože nejsem původní profesí právník, tak připouštím, že jsem se zřejmě mýlil,“ řekl ve středu Právu Zeman.

To je zajímavé i v souvislosti s tím, že stěžovatel poslanec Miloš Melčák se Zemanem názorově souzněl a patřil do okruhu jeho podporovatelů. Sedmdesátiletý Melčák patřil k přeběhlíkům soc. dem., kteří zajistili důvěru druhé Topolánkově vládě. Zatímco v únoru 1998 Melčák jednorázový ústavní zákon o rozpuštění Sněmovny podpořil, letos v květnu byl jedním z devíti poslanců, kteří hlasovali proti. 

A co soudí Zeman o řešení cestou trvalé změny ústavy? "Už dlouhá léta nejsem aktivní politik a myslím si, že toto je záležitost aktivních politiků. Samozřejmě souhlasím s názorem, že Ústava není trhací kalendář a neměla by se měnit pokaždé, když to vyžaduje aktuální politická situace,“ sdělil Zeman. 

"To, co mě zajímá, je změna volebního zákona, která by dala širší práva občanům tohoto státu. Politici, bohužel, o rozšíření práv občanů příliš neuvažují, uvažují spíše o svých vlastních zájmech,“ dodal Zeman. 

ČTĚTE TAKÉ
Ústavní soud znovu projednává Melčákovu stížnost
Jakékoliv obcházení Ústavy opět napadneme, říká Kalvoda
Ústavní soud překročil pravomoci, tvrdí odborníci
"Dočasná" Fischerová vláda může zůstat až do června
Volby by se mohly konat až v červnu 2010, uvedl právník
Předčasné volby se odkládají, rozhodl Ústavní soud
DOKUMENT: Text usnesení Ústavního soudu ke stížnosti poslance Melčáka