Současně soudci požádali prezidenta Václava Klause a předsedy obou parlamentních komor o rychlé písemné vyjádření. Klaus a zástupci parlamentu se rovněž zúčastní veřejného slyšení.

Až poté se soud vrátí ke stížnosti poslance Miloše Melčáka, zda byla porušena jeho práva či ne. Zároveň dva ústavní soudci z 15členného pléna vyjádřili pochybnosti, zda Melčák má právo podat stížnost a návrh, na jejichž základě soud odložil vykonatelnost voleb. Vyplývá to z odlišných stanovisek Jana Musila a Vladimíra Kůrky k úternímu usnesení soudu o odložení vykonatelnosti. Odlišná stanoviska jsou součástí usnesení a soud je ve středu zveřejnil na svých webových stránkách. Mají pouze akademický význam, klíčové je stanovisko většiny soudců.

Předseda soudu Pavel Rychetský (vpravo), místopředsedkyně Eliška Wagnerová (uprostřed) a soudce Miloslav Výborný na zasedání Ústavního soudu v Brně.

Předseda soudu Pavel Rychetský (vpravo), místopředsedkyně Eliška Wagnerová (uprostřed) a soudce Miloslav Výborný na zasedání Ústavního soudu v Brně.

FOTO: ČTK

Z urychlení tohoto projednávání plyne, že v případě potvrzení ústavnosti zmíněného zákona by se říjnový termín voleb stihl. V případě, že by Ústavní soud rozhodl o neplatnosti zákona, mohla by přijít na řadu plánovaná trvalá úprava Ústavy, na níž se dohodli šéfové ODS, ČSSD i komunistů na schůzce s Klausem, kde oznámili vznik expertní komise, jež má zákon o předčasných volbách připravit. [celá zpráva]

Ústavní soud přitom bude jednat v den, kdy mají krajské úřady a pražský magistrát rozhodnout o registraci kandidátek pro říjnové předčasné volby. O den dříve mají kandidující strany poslední termín k opravám případných chyb na kandidátních listinách a od Státní volební komise mají dostat volební čísla.

ČTĚTE TAKÉ
Politici chtějí stihnout termín voleb, Ústavu změní narychlo
Jakékoliv obcházení Ústavy opět napadneme, říká Kalvoda
Ústavní soud překročil pravomoci, tvrdí odborníci
"Dočasná" Fischerová vláda může zůstat až do června
Volby by se mohly konat až v červnu 2010, uvedl právník
Předčasné volby se odkládají, rozhodl Ústavní soud
DOKUMENT: Text usnesení Ústavního soudu ke stížnosti poslance Melčáka

V úterý ÚS odložil vykonavatelnost rozhodnutí prezidenta vyhlásit předčasné volby na 9. a 10. října do té doby, než soudci rozhodnou o oprávněnosti Melčákovy stížnosti na rozpuštění Sněmovny a předčasné volby. Podle Göttingera nelze předjímat, jak soudci rozhodnou.

Největší vliv na rozhodnutí má vždy soudce zpravodaj, který připravuje návrh, o němž pak plénum hlasuje. V tomto případě to je místopředseda soudu Pavel Holländer. Ten dnes ČTK vzkázal, že se k Melčákově stížnosti nebude nijak vyjadřovat.

Ústavní soud svým krokem zvedl vlnu odporu mezi politiky. Začali okamžitě jednat o způsobech, jak plánované předčasné volby zachránit. Mimo jiné vyzvali soud, aby jednal a rozhodl co nejrychleji.