Podle prezidenta Václava Klause politici chtějí, "aby volby proběhly v původně navrženém termínu nebo co nejblíže tomuto termínu." Klaus připustil, že ne všichni politici měli na schůzce stejné názory.

Nejvyšší ústavní činitelé jsou přesvědčeni, že největším veřejným zájem jsou volby v co nejbližším termínu. Politici v tomto duchu chtějí napsat během středečního odpoledne prohlášení.

Prezident Václav Klaus na Hradě oznámil vytvoření expertní komise, která připraví novelu Ústavy.

Prezident Václav Klaus na Hradě oznámil vytvoření expertní komise, která připraví novelu Ústavy.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Politici se shodli, že expertní skupina bude pracovat se senátním návrhem zákona obecné změny Ústavy, která umožní rozpustit Sněmovnu a vyvolat říjnové volby. Chtějí využít ústavní novelu, kterou navrhli senátoři po patových volbách v roce 2006 a která následně zamrzla ve Sněmovně.

Vlček navrhl stav legislativní nouze

Předseda Sněmovny Miloslav Vlček řekl, že dolní komora tento návrh projedná ve stavu legislativní nouze. Co přesně tím ale politik myslel, není jasné, protože ve stavu legislativní nouze lze projednávat pouze vládní návrhy zákona.

Hned po Sněmovně by se zákonem měl ale zabývat Senát. Podle jeho předsedy Přemysla Sobotky by senátoři měli o tom jednat již příští týden. Přesný termín schůze má stanovit tento čtvrtek senátní organizační výbor. Sobotka očekává, že novelu podpoří zákonodárci ze všech parlamentních stran. 

Podle návrhu by prezident navrhoval rozpuštění Sněmovny po demisi vlády, souhlas by s tím musela vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců. Pokud by jich tedy zvedlo ruku alespoň 101, konaly by se předčasné volby. Ve Sněmovně se pak navrhlo zvýšit nadpoloviční většinu na ústavní většinu, tedy minimálně 120 poslanců.

Návrh už ve Sněmovně prošel prvním čtením a obecnou rozpravou ve druhém čtení a poslanci podali pozměňovací návrhy. Vzhledem k tomu, že jde o ústavní zákon, je k jeho přijetí nutný souhlas alespoň 120 poslanců a tří pětin přítomných senátorů. V obou komorách má ODS spolu s ČSSD ústavní většinu.

K předčasným volbám lze nyní dojít třemi způsoby
Sněmovna může být rozpuštěna prezidentem, jestliže poslanci nevysloví důvěru nově jmenované vládě, jejíž předseda byl prezidentem jmenován na návrh předsedy Sněmovny (tedy na třetí pokus - pozn. red.).
K rozpuštění Sněmovny by také vedlo, pokud by se do tří měsíců neusnesla o vládním návrhu zákona, s jehož projednáním spojila vláda otázku důvěry.
Pokud by zasedání Sněmovny bylo přerušeno na více než 120 dnů.

Právníci si ale nemyslí, že se politici budou schopni tak rychle dohodnout, i když se šéf ODS Mirek Topolánek, předseda ČSSD Jiří Paroubek a šéf komunistů Vojtěch Filip snaží spolupracovat.

ČSSD i ODS návrh podpořili

Sociální demokraté šli na schůzku s tím, že se návrh vrátí do druhého čtení doplněný o pozměňovací návrhy už v úterý 8. září.  Proces by proběhl rychle a ve sbírce zákonů by mohla být norma publikována do 25. září. Volby by tak mohly být v původním termínu.

ODS senátní návrh, na kterém se Sněmovna dosud nebyla schopna dohodnout a raději schválila jednorázové řešení, taktéž podporuje.

"Řešení je co nejrychlejší schválení změny ústavy, která obecně upravuje možnost rozpustit Sněmovnu na základě její vůle. Tato změna je už předložena Senátem do Sněmovny," uvedl před jednáním mluvčí ODS Martin Kupka. Strana chce návrh projednat už příští týden v úterý na schůzi Sněmovny.

Rovněž KSČM přišla na Hrad s nápadem pozměňovacího návrhu. Podle senátní verze normy by Sněmovna mohla být rozpuštěna prostou většinou hlasů poslanců a senátorů. KSČM by prostou většinu zaměnila za ústavní. "Ústavní většina obou komor by rozhodla o zkrácení volebního období,“ prohlásil Filip. Období by ale nešlo prodloužit.

ČTĚTE TAKÉ
Ústavní soud znovu projednává Melčákovu stížnost
Jakékoliv obcházení Ústavy opět napadneme, říká Kalvoda
Ústavní soud překročil pravomoci, tvrdí odborníci
"Dočasná" Fischerová vláda může zůstat až do června
Volby by se mohly konat až v červnu 2010, uvedl právník
Předčasné volby se odkládají, rozhodl Ústavní soud
DOKUMENT: Text usnesení Ústavního soudu ke stížnosti poslance Melčáka