"Za čtrnáct dní bude kolaudace a v listopadu by se pan prezident měl stěhovat," řekl včera Právu mluvčí ministerstva obrany Ladislav Šticha.

Připomněl, že vilu ve Slunné ulici Hradu nabídl již bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík v době, kdy se pro prezidenta hledala vhodná adresa. V těchto dnech se dokončuje rekonstrukce, která ministerstvo přijde na 28 miliónů korun.

Vila armádě zůstane

Tento týden si nové sídlo prezidenta byla prohlédnout Livia Klausová. Šticha dodal, že armáda vilu přesně pro tento účel k dispozici měla, a tak ji prezidentovi přenechala k užívání. Vilu podle jeho slov chtěla obrana tak nebo tak zrekonstruovat a pouze díky tomu, že v ní chce Klaus bydlet, se renovace urychlila.

Vila z roku 1928 je majetkem armády, a jak uvedl Šticha, v jejím vlastnictví zůstane. "Až se pan prezident vystěhuje, zůstane nám krásně zrekonstruovaná, báječně vybavená vila pro různé příležitosti," dodal mluvčí.

Sobotka: armáda má zřejmé finanční zdroje

Ministr financí Bohuslav Sobotka podle ČT míní, že pokud má armáda finanční zdroje na rekonstrukci tohoto objektu, je zřejmé, že má prostory pro šetření.

Šticha poznamenal, že byla částka již dopředu z rozpočtu vyčleněna. Mluvčí Hradu Petr Hájek nechtěl záležitost komentovat s tím, že se týká ministerstva, a nikoli prezidentské kanceláře. Klaus občas pobývá na zámku v Lánech, vlastní chalupu v jižních Čechách a další byt v Peci pod Sněžkou.