Pražský advokát Josef Doucha má za to, že útok na Topolánka bude patrně klasifikován jako přestupek. „S ohledem na skutečnost, že se to obešlo bez zranění, bych se přikláněl spíše k tomu, že šlo o přestupek,“ uvedl Doucha.

Celý incident by se však podle Douchy dal klasifikovat i jako trestný čin výtržnictví. "Záviselo by na posouzení společenské nebezpečnosti celého jednání," dodal advokát.

Jeden z údajných útočníků na expremiéra Mirka Topolánka s advokátkou před budouvou pražské policie čeká na výslech.

Jeden z údajných útočníků na expremiéra Mirka Topolánka s advokátkou před budouvou pražské policie čeká na výslech.

FOTO: Josef Koukal, Právo

Útočníkům by přitížilo, zejména pokud by se prokázalo, že skutečně jednali na něčí objednávku, za svůj útok vyinkasovali peníze a celá akce byla předem připravena.

Policie zatím nikoho neobvinila

Policie zatím případ šetří jako podezření na spáchání trestných činů útoku na veřejného činitele a výtržnictví.

„V této klasifikaci případ šetříme od samého počátku a zatím se na právním hodnocení činu nic nezměnilo. Policie se ve své práci striktně řídí podle trestního řádu a nepodléhá žádným politickým tlakům a spekulacím,“ uvedl břeclavský kriminalista Jan Cupal.

Útok, při němž čtveřice mužů trefila předsedu občanských demokratů kamenem do hlavy, se odehrál v rámci předvolební akce na koupališti v Hustopečích. Útočníci se v pondělí dostavili v Praze na policii, která je následně několik hodin vyslýchala.[celá zpráva]

Zraněný Mirek Topolánek

Zraněný Mirek Topolánek

FOTO: ČTK

Při čekání na jednotlivé výslechy všichni svorně tvrdili, že neházeli kameny, ale vejce. Dělali to údajně pro peníze a na něčí objednávku, nechtěli ovšem prozradit, kdo si je objednal. Policie jejich výpovědi prošetřuje. [celá zpráva]