Česká televize v hlavní zpravodajské relaci informovala, že na statku by v případě pozitivního testu muselo být utraceno 30 až 40 kusů dobytka. První letošní případ nemoci šílených krav Státní veterinární ústav v Jihlavě potvrdil v květnu u šestileté dojnice z chovu firmy Agrofarm v Dolních Lažanech na Třebíčsku.

První české dobytče nakažené BSE zjistili veterináři v červnu 2001 na farmě v Dušejově na Jihlavsku, druhý případ následoval tentýž rok v srpnu ve Světnově na Žďársku. Další dvě postižená zvířata se objevila krátce po sobě loni na podzim v Deblíně na Brněnsku a v Šestajovicích u Prahy.

V ČR od počátku roku 2001 veterináři vyšetřili na tzv. nemoc šílených krav přes 450 tisíc kusů skotu.

Nová podoba BSE v Japonsku
Japonští experti na počátku letos 7. října oznámili, že kráva, která byla na počátku měsíce pozitivně testována na nemoc šílených krav, má zřejmě novou formu tohoto onemocnění. V Japonsku je to od září 2001 již osmý případ nemoci BSE. "Je to nový typ BSE. Musíme promluvit s experty a prostudovat důkladně tento případ, abychom zjistili, jak k nákaze došlo," prohlásil japonský ministr zemědělství Jošijuki Kamei.
Zdroj: ČTK