„Ačkoli se sám již delší dobu potýkám se sebedestrukční závislostí na kouření, uznávám, že je načase, abychom nastavili jasná legislativní pravidla, která lépe ochrání dospívající generaci před alkoholem a tabákem a umožní jí lepší start do života,“ řekl Kocáb.

Výbor by uvítal zpřísnění trestů za prodej alkoholu a tabákových výrobků dětem a mladistvým. Jsou podle něj příliš levné, snadno dostupné, reklama na ně je všudypřítomná a za porušení zákona hrozí podnikatelům nízké tresty.

Výbor si s cílem sankce do budoucna zpřísnit vyžádal od Svazu měst a obcí, České obchodní inspekce, ministerstva průmyslu a obchodu a od ministerstva vnitra údaje o kontrolách zaměřených na prodej zakázaného zboží nezletilým v obchodech a restauracích.

Češi na špici

Státní zdravotní ústav řadí Česko do čela žebříčků kouření a konzumace alkoholu u dětí a mladistvých. Potvrzují to i mezinárodní studie. Ta o chování školáků zjistila, že české děti začínají s konzumací alkoholu až o dva roky dříve, než je průměr v EU, ve východní Evropě, Rusku a v Severní Americe.

Dvě třetiny žáků v Česku požily alkohol ještě před třináctým rokem. Češi tak dobyli nelichotivé prvenství před Nizozemskem a Rakouskem. Nejraději přitom pijí pivo.

Novým trendem v ČR je nárůst konzumace alkoholu ve snaze opít se, a to především u dívek. Zlepšují si tím náladu, řeší problémy nebo se snaží začlenit mezi vrstevníky. Třetina českých patnáctiletých uvedla, že byla minimálně dvakrát či vícekrát opilá.