Ten kontruje tím, že proti vyhoštění nic nenamítal, jen Topolánkovi bránil v unáhleném jednání.

Schwarzenberg již ve středu řekl Právu, že o vyhoštění se rozhodlo již na jaře, ale došlo k němu z taktických důvodů až po skončení českého předsednictví EU.

„Vzhledem k tomu, že jsem to prosadil i přes odpor ministerstva zahraničních věcí, tedy i Karla Schwarzenberga, nemám potřebu nic dodávat,“ sdělil Topolánek Právu.

„Aktivity proti českému státu byly evidentní, důkazy nezvratné a tichá procedura vyhoštění adekvátní,“ míní Topolánek. „Ruská reakce je skandální, nepatřičná a výmluvná. Musíme zakročit proti zpravodajským aktivitám proti českému státu důsledně a tvrdě. Nejsme už ruská kolonie,“ dodal expremiér.

Schwarzenberg tvrdí, že proti vyhoštění nic nenamítal, rozporoval jen načasování. „On (Topolánek) to chtěl udělat hned, já jsem tehdy jen říkal, že by bylo rozumné z politických důvodů to udělat až po summitu (EU–Rusko). Říkal jsem, že je jedno, když je vyhodíme až za tři týdny.“

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil vyhoštění dvou ruských diplomatů za provokaci. Rusko „za trest“ vypovědělo dva české diplomaty. [celá zpráva]