Majitel chrámu, římsko-katolická církev, je tak odkázán na milost a nemilost poslanců, zda na ni budou pamatovat při takzvaném porcování medvěda. V minulosti už to tak bylo.

"Je to nedůstojné, ale jinak se peníze sehnat nedařilo. Teď nám zlomilo vaz to, že se ukázala narušená statika opěrných oblouků podpírajících celou stavbu. Jeden šel rozkývat rukou o dvacet centimetrů, ten už je naštěstí opravený, druhý se rozpadává na písek,“ poukázala na zoufalý stav památky Dagmar Fundová, která má stavební práce na katedrále na starosti.

Mezi obrovité kameny, z nichž jsou podpěrné sloupy vytesány, se dá vsunout ruka, bloky kamenů jsou rozežrané kyselými dešti a rozpraskané po působení vody a mrazu, mnohé části ozdobných prvků, tzv. fiál, upadaly. Na nevyčištěných částech bují mechy a uvnitř chrámu ruší pohled na mozaiky na stropě mapy po zatékání vody.

Chrám sv. Barbory

Interiér chrámu sv. Barbory

FOTO: Miroslav Šára, Právo

Chrám opravují i zubními kartáčky

"Střecha už je opravená, stejně jako velká část pláště zvenčí,“ ukazuje Dagmar Fundová na výsledky piplavé práce, při níž restaurátoři používají kartáčky na zuby a injekční stříkačky, aby tak vpravili materiál do nespočetných prasklin. Už se tady utratilo za opravy a restaurátorské práce 194 miliónů, teď chybí částka kolem 15 až 20 miliónů korun na dokončení opravy vnějšího pláště.

"Upřesníme to po provedení průzkumu čelní části stavby. Pak rozebereme lešení, aby neukrajoval jeho pronájem z rozpočtu, a pokud se podaří sehnat peníze, budeme v opravách pokračovat,“ dodává Fundová. Na opravy statiky opěrných oblouků budou potřeba další milióny a kámen na ně se musí přivézt z Rakouska.

Chrám sv.Barbory je částečně ukryt pod lešením. Restaurátoři pracují na obnově pláště

Chrám sv.Barbory je částečně ukryt pod lešením. Restaurátoři pracují na obnově pláště

FOTO: Radek Plavecký, Právo

"Doufáme, že ho stihneme sehnat ještě před zimou, během ní bychom nechali vytvořit potřebné díly a pak je vyměníme za rozpraskané kameny,“ plánuje správkyně chrámu. Teprve pak by se mohlo dostat na interiéry.

Pokud ale nebudou peníze z fondů EU, nebo jiných zdrojů, je to už podle současných správců úkol spíš pro další generaci. Ta bude muset nepatřičné betonové záplaty retušovat a doplnit poničené gotické fresky.