A právě tady je kámen úrazu. Současný systém, jak na veřejnoprávní médium dohlédnout, je poměrně jednoduchý: občanská sdružení vyberou své kandidáty na generálního ředitele ČT, pošlou je do Sněmovny a poslanci si vyberou. Před televizní revolucí navrhovali kandidáty samotní poslanci a vybíralo se především podle rozložení sil ve Sněmovně.

Dnes je to ale jinak. Alespoň se tak politici tváří. Poslanci se dušují, že kandidáty vybírají zásadně podle toho, jak jsou vůči televizi kompetentní. Budiž.

Jedním ze způsobů, jak moc poslanců nad veřejnoprávní televizí, která jistě hraje důležitou roli při ovlivňování veřejného mínění, alespoň omezit, je rozložení volby členů Rady ČT mezi Sněmovnu, Senát, prezidenta či premiéra.

Při televizní revoluci podobný návrh neprošel. A proto jsme v našem Poslaneckém hlasování s odstupem let položili poslancům mailem jednoduchou otázku: Jste pro to, aby Radu ČT nevolila jen Poslanecká sněmovna, ale i Senát a prezident?

Poslaneckého hlasování Novinek se zůčastnilo 68 poslanců (jen upozorňujeme, že všech 200 poslanců má k dispozici služební notebook a několik tisíc korun na telefonní účty).

Z hlasování vyplývá, že poslanci se o moc nad Českou televizí v žádném případě nehodlají dělit. Proti návrhu hlasovalo 32 poslanců, především z ODS a KSČM. Pro návrh hlasovalo 23 poslanců, především z ČSSD a KDU - ČSL. Hlasování se zdrželo 13 poslanců.

V následujících tabulkách si můžete prohlednout výsledky hlasování, najít si poslance za svůj kraj a zjistit, jak hlasoval. Nebo také nehlasoval.

 

Poslanecký klub ČSSD
jméno volební kraj odpověď
Vlastimil Aubrecht Ústecký neodpověděl/a
Jarmila Boháčková Středočeský neodpověděl/a
Robin Böhnisch Královéhradecký neodpověděl/a
Petra Buzková Praha neodpověděl/a
Vladimír Čada Plzeňský NE
Karel Černý Vysočina ZDRŽEL SE
Anna Čurdová Středočeský neodpověděl/a
Pavel Dostál Olomoucký ANO
Milan Ekert Plzeňský neodpověděl/a
Milada Emmerová Plzeňský neodpověděl/a
Stanislav Gross Středočeský neodpověděl/a
Michal Hašek Jihomoravský neodpověděl/a
Pavel Hönig Olomoucký neodpověděl/a
Petr Ibl Praha neodpověděl/a
Zdeněk Jičínský Vysočina neodpověděl/a
Miloslav Kala Jihomoravský NE
Miroslav Kapoun Olomoucký neodpověděl/a
Jan Kavan Praha NE
Robert Kopecký Ústecký neodpověděl/a
Zdeněk Koudelka Jihomoravský neodpověděl/a
Michal Kraus Liberecký neodpověděl/a
Jaroslav Krákora Ústecký neodpověděl/a
Stanislav Křeček Praha ZDRŽEL SE
Jozef Kubinyi Moravskoslezský ANO
Jitka Kupčová Jihočeský ANO
Miloš Kužvart Středočeský neodpověděl/a
Petr Lachnit Moravskoslezský neodpověděl/a
Vladimír Laštůvka Ústecký neodpověděl/a
Antonín Macháček Moravskoslezský neodpověděl/a
Radko Martínek Pardubický neodpověděl/a
Miloš Melčák Zlínský neodpověděl/a
Alfréd Michalík Moravskoslezský neodpověděl/a
Josef Mikuta Karlovarský neodpověděl/a
Jan Mládek Jihočeský neodpověděl/a
Oldřich Němec Liberecký ANO
Eva Nováková Praha ANO
Hana Orgoníková Královéhradecký neodpověděl/a
Jaroslav Palas Moravskoslezský neodpověděl/a
Petr Rafaj Moravskoslezský neodpověděl/a
Libor Rouček Středočeský ZDRŽEL SE
Josef Řihák Středočeský neodpověděl/a
Antonín Seďa Zlínský ANO
Jaromír Schling Vysočina neodpověděl/a
Ladislav Skopal Jihomoravský neodpověděl/a
Josef Smýkal Zlínský neodpověděl/a
Evžen Snítilý Královéhradecký neodpověděl/a
Bohuslav Sobotka Jihomoravský neodpověděl/a
František Strnad Jihomoravský NE
Miroslav Svoboda Praha neodpověděl/a
Antonín Sýkora Moravskoslezský neodpověděl/a
Hana Šedivá Moravskoslezský ANO
Iva Šedivá Královéhradecký NE
Zdeněk Škromach Jihomoravský neodpověděl/a
Vladimír Špidla Jihočeský neodpověděl/a
Karel Šplíchal Praha neodpověděl/a
Petr Šulák Zlínský neodpověděl/a
Miloš Titz Pardubický neodpověděl/a
Rudolf Tomíček Karlovarský neodpověděl/a
Jiří Třešňák Středočeský neodpověděl/a
Radim Turek Moravskoslezský neodpověděl/a
Milan Urban Středočeský neodpověděl/a
Jiří Václavek Jihomoravský neodpověděl/a
Miroslav Váňa Pardubický neodpověděl/a
Miloslav Vlček Olomoucký neodpověděl/a
Jitka Vojtilová Liberecký NE
Václav Votava Plzeňský neodpověděl/a
Lubomír Zaorálek Moravskoslezský neodpověděl/a
Eduard Zeman Jihočeský neodpověděl/a
Petr Zgarba Vysočina neodpověděl/a

 

Poslanecký klub ODS
jméno volební kraj odpověď
Walter Bartoš Jihomoravský neodpověděl/a
Miroslav Beneš Jihočeský neodpověděl/a
Jiří Bílý Plzeňský neodpověděl/a
Josef Bíža Ústecký neodpověděl/a
Petr Bratský Praha ANO
Milan Cabrnoch Středočeský NE
Michal Doktor Jihočeský ANO
Vladimír Doležal Praha ANO
Kateřina Dostálová Olomoucký neodpověděl/a
Tomáš Dub Praha NE
Eva Dundáčková Středočeský ZDRŽELA SE
Hynek Fajmon Středočeský neodpověděl/a
Tomáš Hasil Liberecký neodpověděl/a
Zdeňka Horníková Královéhradecký ANO
Pavel Hrnčíř Moravskoslezský neodpověděl/a
Radim Chytka Moravskoslezský neodpověděl/a
Libor Ježek Liberecký neodpověděl/a
Tomáš Kladívko Praha NE
Jan Klas Středočeský neodpověděl/a
Martin Kocourek Praha neodpověděl/a
Miroslav Krajíček Moravskoslezský neodpověděl/a
Petr Krill Olomoucký ANO
Miloslav Kučera Královéhradecký neodpověděl/a
Ivan Langer Olomoucký NE
Helena Mallotová Praha neodpověděl/a
Václav Mencl Jihomoravský NE
Václav Nájemník Pardubický neodpověděl/a
Petr Nečas Zlínský neodpověděl/a
Veronika Nedvědová Pardubický neodpověděl/a
Miroslava Němcová Vysočina NE
Zbyněk Novotný Praha neodpověděl/a
Miroslav Ouzký Ústecký neodpověděl/a
Jiří Papež Plzeňský NE
Miloš Patera Karlovarský neodpověděl/a
Jiří Patočka Královéhradecký neodpověděl/a
Alena Páralová Pardubický neodpověděl/a
Miroslav Pátek Ústecký neodpověděl/a
Jaroslav Pešán Vysočina ZDRŽEL SE
Jaroslav Plachý Zlínský ANO
Petr Pleva Jihomoravský NE
Jiří Pospíšil Plzeňský neodpověděl/a
Aleš Rozehnal Praha neodpověděl/a
Martin Říman Moravskoslezský neodpověděl/a
Karel Sehoř Moravskoslezský NE
Pavel Suchánek Jihomoravský NE
Lubomír Suk Karlovarský neodpověděl/a
David Šeich Jihomoravský ZDRŽEL SE
Lucie Talmanová Praha ZDRŽELA SE
Tomáš Teplík Středočeský neodpověděl/a
Vlastimil Tlustý Středočeský neodpověděl/a
Eduard Vávra Jihomoravský NE
Jan Vidím Středočeský neodpověděl/a
Oldřich Vojíř Ústecký neodpověděl/a
Jan Zahradil Praha neodpověděl/a
Tom Zajíček Jihočeský neodpověděl/a
Bohuslav Záruba Zlínský ANO
Jaroslav Zvěřina Jihočeský NE

 

Poslanecký klub KSČM
jméno volební kraj odpověď
Vlastislav Antolák Zlínský neodpověděl/a
Marta Bayerová Jihomoravský NE
František Beneš Praha NE
Milan Bičík Vysočina NE
Petr Braný Jihočeský neodpověděl/a
Ludmila Brynychová Liberecký NE
Ladislav Býček Jihomoravský neodpověděl/a
Květoslava Čelišová Ústecký neodpověděl/a
Alexander Černý Olomoucký neodpověděl/a
Vlastimil Dlab Královéhradecký neodpověděl/a
Jiří Dolejš Praha ANO
Václav Exner. Praha neodpověděl/a
Jiřina Fialová Středočeský ANO
Vojtěch Filip Jihočeský NE
Václav Frank Středočeský neodpověděl/a
Jaroslav Gongol Moravskoslezský neodpověděl/a
Miroslav Grebeníček Jihomoravský neodpověděl/a
Stanislav Grospič Středočeský neodpověděl/a
Jitka Gruntová Pardubický neodpověděl/a
Pavel Hojda Karlovarský neodpověděl/a
Jaromír Kohlíček Ústecký NE
Kateřina Konečná Moravskoslezský neodpověděl/a
Vladimír Koníček Zlínský neodpověděl/a
Pavel Kováčik Vysočina neodpověděl/a
Ivana Levá Plzeňský neodpověděl/a
Josef Mandík Pardubický neodpověděl/a
Soňa Marková Královéhradecký ZDRŽELA SE
Zdeněk Maršíček Ústecký neodpověděl/a
Jiří Maštálka Plzeňský neodpověděl/a
Ladislav Mlčák Olomoucký ZDRŽEL SE
Miroslav Opálka Moravskoslezský ZDRŽEL SE
Miloslav Ransdorf Středočeský NE
Svatomír Recman Moravskoslezský neodpověděl/a
Zuzka Rujbrová Jihomoravský neodpověděl/a
Marie Rusová Vysočina neodpověděl/a
Josef Šenfeld Ústecký NE
Ladislav Urban Plzeňský NE
Miroslava Vlčková Olomoucký neodpověděl/a
Miloslava Vostrá Středočeský NE
Karel Vymětal Moravskoslezský NE
Antonín Zralý Jihomoravský neodpověděl/a

 

Poslanecký klub KDU-ČSL
jméno volební kraj odpověď
Libor Ambrozek Jihomoravský ANO
Jan Grůza Jihomoravský neodpověděl/a
Jiří Hanuš Královéhradecký neodpověděl/a
Vilém Holáň Moravskoslezský ANO
Ludvík Hovorka Zlínský neodpověděl/a
Josef Janeček Středočeský neodpověděl/a
Miroslav Kalousek Jihočeský neodpověděl/a
Jiří Karas Vysočina NE
Jan Kasal Vysočina neodpověděl/a
Tomáš Kvapil Olomoucký neodpověděl/a
Jaroslav Lobkowicz Plzeňský ANO
Vlasta Parkanová Středočeský neodpověděl/a
Vladimír Říha Praha neodpověděl/a
Pavel Severa Pardubický neodpověděl/a
Cyril Svoboda Královéhradecký neodpověděl/a
Jan Škopík Zlínský neodpověděl/a
Michaela Šojdrová Zlínský ANO
Ladislav Šustr Jihomoravský neodpověděl/a
Jaromír Talíř Jihočeský ANO
Josef Vícha Moravskoslezský ZDRŽEL SE
Ivo Vykydal Olomoucký neodpověděl/a

 

Poslanecký klub US-DEU
jméno volební kraj odpověď
Marian Bielesz Moravskoslezský NE
Taťána Fischerová Praha ZDRŽELA SE
Svatopluk Karásek Praha ANO
Karel Kühnl Ústecký ANO
Hana Marvanová Praha neodpověděl/a
Pavel Němec Středočeský neodpověděl/a
Vlastimil Ostrý Jihomoravský neodpověděl/a
František Pelc Liberecký neodpověděl/a
Pavel Svoboda Praha ZDRŽEL SE
Robert Vokáč Pardubický neodpověděl/a

 

Nezařazení poslanci
jméno volební kraj odpověď
Josef Hojdar Ústecký neodpověděl/a
Petr Kott Liberecký NE

Pozn: V průběhu Poslaneckého hlasování Novinek byla Hana Marvanová ještě poslankyní.