Informovaly o tom v pondělí Hospodářské noviny. Lidovci odmítají nazývat investice povinným příspěvkem, podle nich se jedná o slušnost.

"Příspěvek 200 tisíc korun platí pro ty, kdo jsou na volitelných místech, což jsou první dva až tři lidé. Ještě ale nevím, kdo všechno přispěl. Pokud jde o předsednictvo, tak ti stanovených padesát tisíc už uhradili," citovaly HN generálního sekretáře KDU-ČSL a předsedu zlínské organizace Jiřího Stodůlku.  

Každý z nás, pokud ty prostředky má, chce na kampaň přispět.Místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová

Ve Zlínském kraji by měli dát částku dohromady první dva kandidáti z čela lidovecké kandidátky.

"Z větší části už jsem ten příspěvek uhradila, půjčovat si na tyto účely nebudu. Nemohu ale hovořit za ostatní,“ sdělila Novinkám jednička Zlínského kraje a místopředsedkyně strany Michaela Šojdrová.

Zdůraznila, že se jedná o doporučení. "Není to nic, co by si strana mohla nárokovat. Každý z nás, pokud ty prostředky má, chce na kampaň přispět. Je nám jasné, že strana nemá žádné velké možnosti miliónových sponzorů,“ vysvětlila Šojdrová a dodala, že příspěvek je dar, nikoli vratná půjčka. 

Pomůže široká členská základna

Lidovci hodlají do kampaně investovat zhruba třicet miliónů korun, kterými ale zatím nedisponují. "V pondělí nebo v úterý podepisujeme úvěr na 25 miliónů korun," doplnil Stodůlka. 

Strana doufá, že dluhy splatí po volbách ze státního příspěvku za získané hlasy a mandáty. Lidovci nemají už čím ručit. Jejich sídlo, pražský palác Charitas, už je totiž v zástavě, upozornily HN.

"Spoléháme na to, že máme velkou členskou základnu a že nám lidé budou chtít pomoci třeba jako při posledních volbách, kdy nám zadarmo vyvěšovali plakáty," řekl šéf senátorského klubu lidovců a člen širšího vedení strany Rostilav Slavotínek.