Mluvčí Centra mezistátních úhrad Václav Janalík ve čtvrtek řekl, že dostali od rumunské zdravotní pojišťovny potvrzeno, že hoch byl u ní pojištěn. Nemocnice nezveřejnila částku, za dva týdny léčby ale mohla přesáhnout milión korun.

"V zemi je jen jedna zdravotní pojišťovna, státní. Oslovili jsme ji a právě dnes přišla odpověď, že hoch je u ní pojištěn," řekl Janalík. Děti a mladí lidé do 18 let jsou v Rumunsku pojištěni ze zákona, což potvrdilo také rumunské velvyslanectví.

Podle původních informací se přitom mělo za to, že hoch nebyl pojištěn. Vinohradská nemocnice v průběhu léčby odhadovala výlohy na zhruba 100 tisíc korun denně, s ohledem na chlapcův kritický stav však způsob úhrady neřešila.

Hocha do České republiky přijelo podpořit několik desítek Romů, kteří se zdržovali nejprve v okolí nemocnice a následně na několika místech v okolí Prahy. Jejich pobyt vzbuzoval vzhledem ke způsobu kempování zájem veřejnosti a médií. Romové totiž tábořili vesměs na obecních pozemcích, na nichž nebylo jakékoliv zázemí.

Pozornost poutal i převoz chlapcova těla zpět do vlasti, neboť do poslední chvíle nebylo jasné, kdo jej bude financovat. Chlapec, coby nejmladší syn romského krále, měl být jeho následníkem.