ODS těžko smyje nálepku frašky na jejím projektu nulové tolerance vlády. Málokdo Tlustému uvěří, že jej skutečně trápí, že vláda do roku 2006 zvýší zadlužení České republiky přibližně o pět set miliard korun, jak s velkou pompou v minulých dnech oznamoval v různých diskusích. Kdyby tyto obavy stínový ministr financí a rozpočtový expert ODS myslel vážně, jistě by dal přednost své práci v poslanecké lavici, za kterou je ostatně z peněz daňových poplatníků placen. Výmluvy nepomohou, protože projednávání rozpočtu se plánuje dlouho dopředu a podle šéfa rozpočtového výboru Miroslava Kalouska se sám Tlustý na harmonogramu podílel.

Výlet exponentů ODS do USA svým načasováním především zavání pokrytectvím. O alkoholickém dýchánku poslance Petra Kotta by se možná ani nevědělo, nebýt skutečnosti, že se v té samé době napotvoru hlasovalo o důležitých zákonech reformy veřejných financí. Špičky ODS v čele s Tlustým byly údajně do krajnosti rozzuřeny především proto, že musely kvůli kolegově indispozici poníženě žádat koaliční "nepřátelskou" stranu o tzv. párování.

Lihem zavánějící okolnosti tohoto trapasu nakonec prosákly do médií a tak ODS musela nad neukázněným poslancem vynést nekompromisní ortel. O Kottově až příliš pozitivním vztahu k alkoholu přitom občanští demokraté podle svých vlastních slov věděli dávno, ale až neúčast na hlasování jej připravila o členství ve straně i v poslaneckém klubu. Až tak je hlasovací disciplína pro ODS důležitá!

Neuběhly ani tři týdny a ODS musí "párovat" znovu, čímž se definitivně zpronevěřila vlastním proklamacím. Sama výkonná rada, nejvyšší stranický orgán mezi sjezdy, totiž 3. května vydala následující usnesení: "Výkonná rada ODS doporučuje poslaneckému klubu, aby zrušil mechanismus tzv. párování v Poslanecké sněmovně. Vládní politiku považujeme za natolik katastrofální pro ČR, že ji nelze ani tímto způsobem tolerovat."

V květnu se také místopředseda ODS Jan Zahradil rozčiloval na premiéra Vladimíra Špidlu, který prý s ODS nehrál férově, "protože se sice omluvil ze Sněmovny na celé dva dny s tím, že je v Aténách, ale ve skutečnosti z Atén odletěl již druhý den a odpoledne už měl soukromý politický program na Ostravsku, a to třeba zrovna v době, kdy měl být přítomen ve Sněmovně, protože tam na něj byly interpelace". Jak jinak než "soukromým politickým programem" lze nazvat současný pobyt Tlustého a Topolánka v USA?

Jediným vysvětlením by mohlo být, že se politika vlády v očích ODS rapidně zlepšila, už není "katastrofální", a lze ji tedy tak trochu tolerovat. Otázkou je, zda to budou tolerovat ti potenciální voliči, které se podařilo občanským demokratům na ostře protivládní pravicovou strunu naladit.

PRÁVO 16. října