Obec se zatím nesetkala s pochopením u mužů zákona. Policisté totiž zatím žádný zásah neplánují. K odvedení Romů podle policistů není žádný zákonný důvod. Táboří prý na soukromém pozemku a kvůli jejich pobytu není nikdo ohrožen na zdraví nebo na životě.

Podle policejní mluvčí by byl dostatečným důvodem k zásahu pouze soudní příkaz. Názor vedení obce se změnil velmi narychlo.

Ještě v sobotu odpoledne totiž starostka uváděla, že je obec ochotna zajistit cisternu s pitnou vodou a mobilní záchod a náklady až zpětně vymáhat po majiteli pozemku. Husinečtí tehdy mínili, že by nebylo správné přesouvat problémy s nevítanými návštěvníky na další nic netušící obce.

Nejdříve zakotvili na Vinohradech

Romové původně rozbili své ležení přímo před vinohradskou nemocnicí, kde byl minulý týden hospitalizován sedmnáctiletý syn romského krále. Chlapec se málem utopil při koupání a od té doby leží ve vážném stavu v nemocnici. Navíc není jasné, kdo zaplatí výlohy na jeho léčení, neboť mladík není v Rumunsku pojištěn. [celá zpráva]

Romové se následně na víkend přesunuli do kempu na Pražačce, kde jejich pobyt zaplatila sbírka, kterou pro ně zorganizovali občanští aktivisté. Poté skupina čítající několik desítek lidí odjela k rybníku v Počernicích. Odtud ve čtvrtek odjeli do Husince.

 Všechny články o tématu
Romové nakonec zakotvili na obecní louce v Husinci
 Romové se budou stěhovat, nabízená louka v Klecanech je nadchla
Romům v Počernicích není třeba pomáhat, ať si vše platí sami, míní aktivista
Romský princ nemá v Rumunsku zdravotní pojištění
Pobyt nepojištěného rumunského prince v nemocnici stojí statisíce
Rumunští Romové opustili kemp na Žižkově, nechtěli si sami platit pobyt
Romové stále kempují před vinohradskou nemocnicí, syn krále je v kritickém stavu