Hygienikové předpokládají větší nárůst počtu nemocných. Nyní pacienti přibývají po desítkách denně. Hlavní hygienik ČR Michael Vít řekl, že očekává stovkové nárůsty do dvou týdnů.

Epidemiologové předpokládají, že nakažených je už teď víc než potvrzená stovka případů. Někteří lidé kvůli lehčímu průběhu nemoci zřejmě ani nešli k lékaři.

Nově nakažení přicestovali zejména ze zemí s výskytem viru A (H1N1), tedy z Británie, Španělska, Malty a Nizozemí. Většina z nich se léčí v domácí izolaci a neberou antivirotika.

Z nejnovějších případu jsou čtyři lidé z Prahy, dva z Pardubického kraje. Po jednom pacientovi pak z Jihomoravského, Jihočeského a Středočeského kraje.


Epidemiologové varují, že na podzim může přijít agresivnější druhá vlna chřipky. K šíření viru budou na severní polokouli vhodné podmínky, takže by se mohlo nakazit mnohem víc lidí než nyní. Pandemický plán počítá, že v nejhorším případě se nakazí až tři miliony obyvatel.

"Odhady v pandemickém plánu byly velice konzervativní, čili odpovídaly mírnému průběhu. Lze říci, že současná situace tomu nasvědčuje," řekl ČTK epidemiolog Jan Kynčl, podle něhož řada států měla i několik kalkulací. Závažnost onemocnění podle něj bude záležet na vývoji chřipkového viru a jeho případném zmutování s dalším cirkulujícím kmenem.

"Výrazným rizikem je antigenní změna viru a možnost výrazně těžších průběhů anebo komplikací, třeba i těch smrtelných," uvedl. "Asi nejdramatičtější varianta by byla H5 (virus ptačí chřipky)," řekl Kynčl. "Těch možností mísení je relativně hodně. Virus chřipky má potenciál se takto vyvíjet, to je jeho bohužel přirozená vlastnost se měnit," dodal Kynčl, který se spolupodílel se na odborné části pandemického plánu.