Mluvčí nemocnice Jana Jelínková v neděli řekla, že chlapec je na akutní resuscitační jednotce napojen na dýchací přístroje a od soboty také na umělou ledvinu. "Dnes se podařilo lékařům stabilizovat oběhový systém, stav je ale nadále kritický. Rodina ho navštěvuje, vždy po několika osobách, protože není možné, aby za ním přišlo více lidí najednou," dodala Jelínková.

Chlapce přivezli záchranáři do nemocnice poté, co se v úterý při koupání ve Staré Boleslavi málem utopil. Jeho otec Robinson Dimofte vládne v Rumunsku 1500 Romů, s rodinou jel do Berlína na romskou konferenci. Chlapec je jeho nejmladším synem. Podle tradice přechází titul krále v rumunském okrese Vilcea právě na nejmladšího syna, proto je osud chlapce pro Romy tak důležitý.

Do Prahy se v pátek sjeli Romové z Rumunska, Lotyšska, Francie a Německa. Objevily se spekulace, že v Česku už chtějí zůstat. "Sami říkali, že tady nemají co dělat a prosí pána boha, aby se chlapec uzdravil, a co nejdřív pojednou zpátky do své země," uvedl romský aktivista Štefan Ličartovský.

Na ubytování v kempu přispěla sbírka

Městská část Prahy 3 nastěhovala v pátek většinu Romů do kempu Pražačka, aby předešla možným výtržnostem před nemocnicí. Cizinci si totiž původně postavili v parku u nemocnice stanové městečko. Ličartovský zdůraznil, že zhruba padesátka Romů, kteří se do Prahy sjeli, jsou velice slušní, hlavně pro ně je důležité, aby se chlapec co nejdříve uzdravil a mohli odjet.

Až do neděle jim bude pobyt zaplacen z výnosu sbírky. Potřeba je zhruba 20 tisíc korun, v neděli odpoledne bylo na kontě od dárců už 16 tisíc korun. Pokud Romové budou chtít zůstat nablízku svému příbuznému déle, další pobyt v kempu už si zaplatí.

Očekávané komplikace nenastaly

Nájemkyně kempu Zita Strnadová řekla, že romským rodinám vymezili prostor s vlastním vstupem, od soboty ho také oddělili plotem, aby Romové měli klid a nikdo přes jejich území neprojížděl. Městská část pomohla s vybavením toaletami, umyvadly a popelnicemi. Jeden z Romů, který za všechny komunikuje s novináři, však toto oddělení zkritizoval.

"Prý jsme je zavřeli jako zvířata do klece, to jsme se rozčílili, protože jsme jim naopak vyšli maximálně vstříc. Kdyby měli všude takové tábořiště...," odmítla kritiku Strnadová. Potvrdila, že část hostů, zejména rodiny s malými dětmi, odjela z kempu předčasně. Obávali se komplikací, když viděli přijíždět několik desítek Romů. Ti, co přijeli až po zabydlení romských rodin, už prý většinou zůstali. "Vysvětlili jsme jim, že mají příbuzného v těžkém stavu v nemocnici, většinou to pochopili," řekla.

Romové jsou podle Strnadové v kempu spokojeni. Děkovali, když viděli, že jim dovážejí další sociální vybavení. "Staráme se o ně jako o všechny ostatní, mohou si tu chodit kupovat drinky, děti pouštíme na trampolínu. Nemáme s nimi problém - oni nás respektují a v noci nedělají nepořádek," shrnula Strnadová.