"Vždy jsem ctil možnost svobodné diskuse ve straně. Proto jsem umístil text výzvy na intranetu ČSSD," potvrdil Paroubek svůj krok pro ČTK.

"Vítám jakoukoliv iniciativu vedoucí ke zlepšení politiky ČSSD, protože povede k jejímu vítězství ve volbách," uvedl Paroubek v úvodu k výzvě. "Dalším důvodem, proč zveřejňuji Vyšehradskou výzvu a vyzývám k diskusi nad ní, je fakt, že s mnoha jejími myšlenkami souhlasím. O prosazení mnoha z nich totiž usiluji již od svého nástupu do funkce předsedy v projektu modernizace ČSSD," dodal.

Čtěte celý text Vyšehradské výzvy

Ve vnitrostranickém bulletinu byl Paroubek k výzvě a jejím autorům zdrženlivější. "Pokud mají tito přátelé pocit, že je o problémech, o nichž se ve výzvě zmiňují, potřeba debatovat uvnitř strany, promptně jsem jim to umožnil," uvedl. Zároveň ale upozornil na to, že o volebním programu mohli členové strany diskutovat mnoho měsíců před červencovou programovou konferencí, stejně tak i o dokumentech schválených sjezdem.

Vyšehradská výzva
Autoři výzvy mimo jiné kritizují, že sociálnědemokratickému volebnímu klání velí reklamní agentury stejně "jako velí v boji o zákazníky autoprodejen, drogerií nebo supermarketů". Zjednodušují prý volby na základní, mnohdy primitivní hesla, zvolání, poučky či účelově upravená schémata.
Za tvůrce výzvy jsou označováni profesor Erazim Kohák a poslanec ČSSD Karel Šplíchal, kterého jeho kolegové v Praze odsunuli na 17. místo kandidátky pro předčasné volby.
Předseda pražské ČSSD Petr Hulinský soudí, že výzva poškozuje sociální demokraty v hlavním městě. Od výzvy se distancovali místopředsedové strany Zdeněk Škromach a Milan Urban, mnozí sociální demokraté, mezi nimi třeba Jaroslav Foldyna, ale výzvu podpořili.