Senátoři, kteří byli iniciátory, odůvodnili návrh jedinou větou: "Václav Havel se zasloužil o stát". Havel je vůbec prvním prezidentem v novodobé historii země, kterému parlament doživotně propůjčil tato vyznamenání.

Prezident Václav Klaus se slavnostního ceremoniálu nezúčastnil, neboť byl na třídenní návštěvě Plzeňského kraje. "O této cestě bylo rozhodnuto dávno před tím, než jsme se dozvěděli o předávání řádů Václavu Havlovi," uvedl v Plzni Klaus, který podle svých slov původně předpokládal, že ke zmíněnému aktu dojde 28. října, kdy se předávají řády jiným vyznamenaným. "Parlament ale rozhodl jinak a já to respektuji," dodal prezident, který Havlovi nechal předat gratulaci. Pozvánku od Senátu prý dostal teprve minulý týden.

Slavnostního ceremoniálu, který se odehrával ve stoje, se nezúčastnili žádní poslanci a senátoři KSČM. Nikdy ho totiž nepovažovali za svého prezidenta, neboť je Havel za svého působení na Hradě ignoroval. "Nějak brzy zapomněl, že pro něj v prosinci 1989 zvedli ruku všichni komunističtí poslanci," řekl Právu jeden z nich.