Vláda také požádá kanadskou stranu, aby bylo možné získat víza pro české občany také v Praze. Fischer označil kanadský krok za jednostranný a nesprávný. Poukázal na to, že v červnu klesl oproti předchozímu měsíci počet českých žadatelů o azyl v Kanadě o 25 procent.

Fischer podotkl, že česká strana se snažila zavedení víz zvrátit a oponovala, že důvodem pro migraci českých občanů je štědrý kanadský sociální systém. Češi se podle jeho slov snažili Kanadu přesvědčit, aby přijala smlouvu o uznání bezpečné země původu. Ta by znemožnila udělení azylu pro české občany.

Premiér dále uvedl, že ČR zatím neuvalí vízovou povinnost na všechny kanadské žadatele o vstup do země, protože jí v tom brání zákony EU. Tzv. klauzuli solidarity, tedy jednotnou imigrační politiku unie, hodlá Fischer projednat ještě v úterý večer nebo ve středu ráno se šéfem Evropské komise Josém Barrosem.

FOTO: ČTK

Česká republika také odvolá svého velvyslance v Kanadě ke konzultacím. Tento krok v podstatě znamená jeho stažení.

Ministr zahraničí Jan Kohout si znovu postěžoval, že diplomatickou nótu o zavedení víz obdržel pouze šest hodin před začátkem vízové povinnosti. Tento krok označil bezprostředně bezprecedentní.

ČTĚTE TAKÉ:
Kanada zavedla víza pro Čechy a Mexičany, nezvládá počet imigrantů
Víza do Kanady budou ve Vídni hotova za den, v Praze za 12 dní
Kanada opět zavádí víza pro Čechy
Turistům v Kanadě hrozí, že kvůli výletu na Aljašku uvíznou v americké divočině

Premiér na tiskové konferenci po mimořádném zasedání vlády také uvedl, že hrozí nebezpečí, že se zavedení víz pro Čechy stane pro extremistické strany tématem podzimní předvolební kampaně.

Předseda vlády v této souvislosti řekl, že kabinet se znovu pokusí zrušit Dělnickou stranu a možná se k podobnému kroku odhodlá i v případě Národní strany.