Kritika se snáší především na hlavu ministra pro lidská práva Michaela Kocába, jehož přítel Petr Svinka squatterům po jejich vyhnání z Milady prostory ve svém domě nabídl.

"Byl to velmi chybný, nerozvážný krok,“ hodnotí Kocábovu iniciativu, s níž hledal squatterům náhradní bydlení, jedna z nájemnic domu. 

Podle ní squatteři nechtějí sdílet dům s dalšími nájemníky, proto si měl Kocáb nejprve zjistit, jestli dům není osídlen. Situaci v domě navíc komplikuje fakt, že nájemníci mají v poslední době velmi napjaté vztahy s majitelem. Jsou přesvědčeni, že je majitel chce z domu s regulovaným nájmem vypudit.  

"Squatteři jsou až druhotná záležitost, tady jde o cílenou akci majitel - nájemník,“ uzavřela nájemnice. Svinka podobná nařčení odmítá.

Squatteří chtějí prostory využít ke kulturním akcím

Squatteři dostali od Svinky tři byty pod podmínkou, že budou platit vodu, elektřinu a plyn, k dispozici by měli mít i sklepní prostory. Nechtějí je obývat trvale, se svými sousedy ale chtějí spolupracovat. Plánují prostory využít spíše k nejrůznějším kulturním akcím. První z nich má být výstava fotografií, které budou zachycovat vyklízení squatu Milada. Z dlouhodobého hlediska si squatteři chtějí najít za Miladu "adekvátní" náhradu.

Se ztrátou Milady se nesmiřují. Alespoň na to upozorňují vlajky vyvěšené z oken bytů obývaných squattery s nápisy "Nic není zapomenuto", "Nic není odpuštěno".

Mezi obyvateli Truhlářské ulice vzniká petice

Místní obyvatelé se začali proti squatterům bouřit a zorganizovali petici, kterou zatím podepsalo několik desítek lidí. Informoval o tom zastupitel Prahy 1 Jan Arnstein a radní Prahy 1 Antonín Kazda (oba ODS), kteří autory petice zastupují.

Podle Kazdy je okolí Truhlářské ulice a přilehlá Petrská čtvrť jedním z posledních míst v Praze 1 s vysokým počtem trvale žijících obyvatel. Petice squattery označuje za asociální osoby. Žádá ministra pro menšiny Michaela Kocába, který náhradní ubytování zprostředkoval, a orgány státní správy, aby se společně s Prahou 1 zasadily o dodržení zákonů a ochranu práv místních obyvatel.

Petiční archy jsou umístěny především v obchodech v okolí nového bydliště squatterů. Peticí by se údajně měla zabývat také rada první městské části.

Z případu se stala politická kauza, ke které se vyjadřují mnozí politici, kteří usilují o křeslo v Poslanecké sněmovně. Také Kazda, který zastupuje petenty, je na kandidátce do podzimních předčasných voleb.