Obdobně se vyjádřil i předseda poslanecké frakce KSČM Pavel Kováčik, který nepředpokládá účast žádného svého stranického kolegy. Do Rytířského sálu se nedostaví ani tři komunističtí senátoři. "Znevážil dílo T. G. Masaryka," uvedl pro Právo Jaroslav Doubrava. Nelze ani počítat s příchodem Vojtěcha Filipa, který by z titulu místopředsedy Sněmovny neměl mít podle svých stranických kolegů problém s účastí. Ale ten je s parlamentní delegací v Číně. Komunisté nikdy nepovažovali Havla za svého prezidenta, neboť po celou dobu jeho působení na Hradě je ignoroval.

Půjdou hlavně senátoři

Přestože Havel obdrží nejvyšší řády ČR na návrh obou parlamentních komor, není vůbec jisté, kolik zákonodárců se nakonec v horní komoře sejde, neboť jedná plénum Sněmovny. "My máme zasedání, takže předpokládám, že tam hlavně přijdou senátoři," uvedl na dotaz Práva místopředseda poslanecké frakce ODS Václav Mencl. Také šéf frakce US-DEU Karel Kühnl neví, jaké zastoupení bude mít jeho klub a jestli byli všichni pozváni. "Já tam budu v každém případě," řekl Právu.

O účasti zákonodárců nechtěl spekulovat ani místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS): "Byl zvolen prezidentem dvakrát také hlasy ODS, takže věřím, že naši přijdou".

Nebude ani prezident Klaus

Skutečnost, že na ceremoniálu nebude přítomen ani prezident Václav Klaus, který bude dnes na pracovní návštěvě Plzně, nechtěl téměř nikdo z oslovených kritizovat, vyjma Rumla. "Je to v rozporu s tím, co Klaus tvrdil ve Vladislavském sále při své inauguraci, kdy na adresu Havla prohlásil, že pro něj bude navždy panem prezidentem," prohlásil. Podle něj by se mohl prezident v Rytířském sále objevit, zvláště bude-li "pouze hodinu cesty" od Prahy.

"Je mi líto, že současný prezident nepřijde," řekl Sobotka. Soudí, že poslanci a senátoři mohou mít na exprezidenta různé názory, ale měli by přiznat, že zásluhou Havla, který je ve světě známý, získala ČR na mezinárodním poli vysokou prestiž. "Třeba má něco důležitějšího," uvedl na adresu Klause bez dalšího komentáře Kühnl.