"Jaderná bezpečnost ani zdraví zaměstnanců nebyly ohroženy," informoval v pondělí Právo mluvčí temelínské elektrárny Milan Nebesář. Podotkl, že voda z čerpadla chladícího zařízení reaktoru byla odvedena do speciální kanalizace.

"Opravu jsme v neděli večer dokončili," poznamenal Nebesář s tím, že druhý blok musí nyní znovu projít přípravou na spuštění, včetně kontrol a tlakových zkoušek. Spuštěn by měl být zřejmě v polovině týdne.

Druhý blok stojí kvůli údržbě a odstranění netěsností na klapkách topné páry v nejaderné části od 27. září. Odstávka původně měla trvat jen čtyři dny. Práce se ale protáhly, protože při revizi vyšlo najevo, že některé opravy si vyžádají vychlazení bloku.

Spuštění reaktoru tak bylo odloženo na uplynulý víkend, při nahřívání bloku ale pracovníci elektrárny zjistili netěsnost na měření tlaku součásti jednoho ze čtyř hlavních cirkulačních čerpadel. Tato čerpadla slouží k cirkulaci chladiva jaderného okruhu. Při dochlazování bloku se pak v neděli projevila zmíněná netěsnost.