Schválení  kandidátek oznámil na tiskové konferenci předseda ČSSD Jiří Paroubek. Ten také představil jednotlivé lídry, které strana do předčasných voleb pošle. Strana též schválila program, s nímž bude usilovat o hlasy voličů.

Nejdiskutovanějšími jmény z kandidátních listin byly Olga Zubová a David Rath. Zubová bude  kandidovat na pátém místě pražské kandidátky ČSSD, Rath bude dvojkou ve středních Čechách.

O nominaci Zubové má řada členů pochybnosti

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka přitom v průběhu konference nominaci Zubové velmi ostře kritizoval. Vadilo mu, že přeběhla z jedné politické strany do druhé a že její kandidatura nebyla řádně prodiskutována. Zubová stejně jako David Rath nakonec na kandidátce zůstali.

 

Poněkud postrádám smysl tohoto personálního rozhodnutí.Bohuslav Sobotka o nominaci Olgy Zubové

„Domnívám se, že tomu měla předcházet poněkud širší a delší debata v rámci ČSSD. Jsem přesvědčen o tom, že my jsme v minulých třech letech kritizovali praxi, kdy poslanci opouštěli své politické strany a hlasovali rozdílným způsobem. Soc. dem. s tím má vlastní velmi smutnou zkušenost. Také se domnívám, že nejsme v situaci, kdy bychom se museli spojovat s takovými malými neúspěšnými politickými subjekty, který dnes zastupuje paní Zubová,“ řekl Sobotka novinářům. „Poněkud postrádám smysl tohoto personálního rozhodnutí,“ doplnil.

Místopředseda ČSSD Milan Urban upozornil, že Zubová vyvolala negativní ohlas v jeho domovské stranické organizaci. „Jedna rovina je pocitová, vycházející z toho, že Olinka Zubová byla kdysi členkou ČSSD v mé mateřské organizaci v Kutné Hoře. Členové, kamarádi, kamarádky tam tu její možnou kandidaturu nesou trochu nesouhlasně a vyvolává to v nich negativní emoce,“ sdělil Právu. Podle informací Práva dokonce někteří členové soc. dem. v Kutné Hoře zvažují, že kvůli Zubové vystoupí ze strany.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka na programové konferenci ČSSD v Praze.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka na programové konferenci ČSSD v Praze.

FOTO: René Volfík, ČTK

Rozpaky u některých účastníků jednání vyvolávala také skutečnost, že se na kandidátce udržel středočeský hejtman David Rath.

Programová konference, jak sobotnímu rokování sociální demokraté říkají, byla ve skutečnosti mimořádným zasedáním ústředního výkonného výboru. Odpoledne byla na neveřejném jednání schválena jak programová tak personální část.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek dal najevo distanc od kandidatury Zubové za ČSSD. „To, že přichází, je osobní odpovědnost pražské ČSSD. Chci věřit, že se trefili,“ prohlásil Hašek. Právě pražská soc. dem. kandidaturu Zubové navrhla. [celá zpráva]

Místopředseda ČSSD Roman Onderka v souvislosti s Rathem znovu zopakoval, že je proti kumulaci funkcí. V minulých dnech kritizoval, že je Rath poslancem a zároveň hejtmanem. Připustil, že nedokázal svůj názor ve vedení strany prosadit.

Onderka: odpovědnost za volby je na Paroubkovi

Onderka se vyjádřil i k tomu, že měl Paroubek v pátek vyhrožovat, že odstoupí z kandidátky do Sněmovny, pokud na ní nezůstane Rath. „To je otázka pro Jiřího Paroubka,“ uvedl. Odpovědnost za volby podle něj leží na Paroubkovi. „Jiří Paroubek jako předseda ČSSD nese osobní odpovědnost za volby do Poslanecké sněmovny,“ řekl Onderka.

Předseda Jiří Paroubek vystoupil na úvod s hodinovým projevem k programu a k ekonomické krizi. Detailně popisoval, co všechno je potřeba udělat. Podle něj musí být na konci krize „nová Česká republika“. Lídr soc. dem. také deklaroval, že jeho strana není proti úspěšným lidem. „Chceme se poučit z chyb vyspělých zemí,“ řekl také. ČSSD podle něj prosazuje model demokratického sociálního státu.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek

Jiří Paroubek na sobotním zasedání ústředního výboru strany

FOTO: René Volfík, ČTK

„Jen za rovných podmínek se spontánně rodí solidarita,“ prohlásil šéf ČSSD na konferenci. Soc. dem. podle něj zastupuje lidi, kteří jsou „závislí na poctivé práci“. Paroubek také tvrdil, že ČSSD se nehodlá uchýlit k populismu.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach se v projevu na konferenci pustil do předvolebních billboardů ODS pro Chorvatsko, na kterých jsou představitelé této strany v plavkách. Škromach hovořil o tom, že představitelé ODS vystavují „chlupatá prsa“.