Dobrodincem, který poskytl byty ve svém domě poblíž náměstí Republiky, je Petr Svinka. Ten bude chtít po squatterech symbolický nájem v hodnotě jedné koruny a poplatky za vodu, elektřinu a plyn.

Na nové adrese Truhlářská 11 se však nebudou moci zdržovat navždy. Majitel plánuje rozsáhlou rekonstrukci asi 15bytového domu, do té doby si budou muset squatteři najít něco jiného. Podle Kocába by přestavba mohla začít v termínu od půl roku až do dvou let.

Squattery v úterý vystěhovali pracovníci agentury, kterou si najal správce objektu Úřad pro informace ve vzdělávání (ÚIV). Důvodem byly stížnosti okolních obyvatel na hluk a nepořádek v objektu. Někteří obyvatelé squatu odmítli dům opustit a na několik hodin se zabarikádovali na střeše. Akci provázely potyčky squatterů a policie. Tři policisté byli zraněni a čtyři squatteři zadrženi. [celá zpráva]

Majitel domu Petr Svinka (vlevo) předává klíče zástupci squatterů Janu Němcovi.

Majitel domu Petr Svinka (vlevo) předává klíče zástupci squatterů Janu Němcovi.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Squatteři a jejich příznivci se na protest proti vystěhování shromáždili ve středu před sídlem ÚIV, poté prošli v průvodu centrem města. Ve čtvrtek pak předali Josefu Noskovi, starostovi Prahy 8, na jejímž území Milada leží, bednu se shnilým ovocem. Na podporu squatterů se konala také shromáždění v Bratislavě. Další akce chystají dnes i v sobotu.  

Podle právníka Josefa Lžičaře squatteři ale nemají v žádném případě právo obsadit nemovitost jen kvůli tomu, že je opuštěná.