"V souvislosti s klimatickými změnami očekáváme, že extrémním projevům počasí, jako jsou aktuální bleskové povodně, budeme vystaveni stále častěji. Bleskové povodně v takovémto rozsahu jsme dosud nezažili. Proto je musíme důkladně analyzovat a vyhodnotit a rozhodnout, jaká bude třeba přijmout opatření, aby se co nejvíc zmírnily dopady takových povodní v budoucnu," řekl Miko po zasedání ústřední povodňové komise.

Analýza by podle něj měla být zpracována do konce roku.

Bleskově stoupne voda o pět metrů

Srážkové úhrny minulý týden na Novojičínsku dosáhly intenzity až 120 litrů vody na metr čtvereční za hodinu, což je za normálních podmínek měsíční příděl.

V první vlně bleskových povodní tak například hladina vody na Novojičínsku stoupla až o pět metrů, na Jesenicku o dva metry. Nezvykle vysoká je také relativní vlhkost vzduchu, kterou se v posledních dnech Česko podobá tropům. [celá zpráva]

Povodně sužují Česko po deset dní a postupně se rozšířily již do šesti krajů. Stav nebezpečí nyní trvá pro části území Moravskoslezského, Olomouckého a Jihočeského kraje.

Celkem bylo do pátku zatopeno nebo poškozeno 915 objektů na Jesenicku a 562 objektů na Přerovsku, 969 objektů v Moravskoslezském kraji a 528 objektů v Jihočeském kraji. Škody v souvislosti s povodněmi se předběžně odhadují na 5,5 miliardy korun. Celkem už si povodně vyžádaly 14 lidských životů. [celá zpráva]