„Okolo dvacáté hodiny se nad námi srazily dvě bouřky. Pršelo asi jen tři čtvrtě hodiny, ale vypadalo to, jako když na nás někdo leje vodu z kýblů. Zasáhlo to i domy, které první povodeň minula. Voda vytékala z kanalizace. Šla ze všech stran. Něco takového jsem ještě nezažil,“ sdělil Právu místostarosta Strunkovic Rudolf Toušek (za KDU-ČSL).

Voda odtekla téměř stejně, jako přitekla. Už v úterý proto obyvatelé obce mohli pokračovat v úklidu. Podruhé. Ačkoli povodeň nenapáchala žádné extrémní škody na majetku, rozhodně je napáchala na psychice zdejších lidí.

„Všichni jsou velmi unavení a každý nový náznak deště je pro všechny velmi depresivní,“ poznamenal Toušek. Přímo na břehu Blanice mají svou chalupu Turkovi. „Uklízíme, ale nevíme jestli to má cenu. Stačí další bouřka a můžeme všechno dělat znovu,“ konstatovala Dagmar Turková.

Plné zuby už toho mají i zdejší dobrovolní hasiči. „Je nás třináct a ve službě jsme prakticky nepřetržitě od minulé středy. Spíme velmi málo. Samozřejmě, že nám pomáhají profesionálové z Prachatic, ale my jsme tu doma,“ řekl zjevně unavený člen Sboru dobrovolných hasičů ze Strunkovic nad Blanicí Miroslav Brabec. V pondělí šel domů v 18 hodin, do služby se znovu vracel už o půldruhé hodiny později. Jeho práce se protáhla až do úterý.