Studenti vesměs brali své výsledky s humorem, byť někteří přiznali, že by se určitě dalo mnohé zlepšit. Vedle premiantky třídy, která si tradičně odnesla samé jedničky, se našli i tací, kteří na vysvědčení našli několik čtyřek.

Vzhledem k tomu, že příští ročník bude pro tuto třídu maturitní, přiznávají studenti již nyní, že to "asi bude docela zápřah"."Asi budeme muset všichni hodně zabrat," shrnula výhledy do budoucna jedna ze studentek, ačkoliv na svém vysvědčení našla pouze sedm dvojek.

Školy ožijí znovu až 1. září

Na většině škol začnou od července rekonstrukce a drobné opravy, v létě se zde bude střídat hlavně technický personál. Učitelé nastoupí až poslední srpnový týden, aby vyzdobili třídy a připravili nástěnky.

Mnoho dětí odjede na prázdniny ještě během pátku nebo o víkendu, nejčastěji se chystají na chalupu, k babičce a dědovi nebo s rodiči k moři. Část rodin však odjede na dovolenou až příští týden, po úterním vysvědčení.

Jako každý rok se však v den vysvědčení rozezvoní i telefony na Lince bezpečí. Školáků, kteří by se báli, jak rodiče na jejich výsledky zareagují, je však podle mluvčí Linky Renáty Vargové čím dál méně. Zatímco před několika lety přijali na Lince jen v den vysvědčení několik desítek hovorů, loni to bylo 67 volání kvůli vysvědčení za celý červen. Linka bezpečí funguje bezplatně na čísle 116 111.

Pro vysvědčení si letos půjde 816 tisíc dětí ze základních škol a téměř 128 tisíc středoškoláků a učňů. Po dvouměsíčních prázdninách nastoupí zase do školy v úterý 1. září.