Na základě požadavku Moravskoslezského kraje se v pátek odpoledne zapojí do odklízení následků dalších 300 vojáků, kteří budou pomáhat v Novém Jičíně a okolí, oznámilo ministerstvo obrany.

Vojáci pomáhají i s těžkou technikou v Jeseníku nad Odrou.

Vojáci pomáhají i s těžkou technikou v Jeseníku nad Odrou. FOTO: Pavel Karban, Právo

„Od pátečních sedmi hodin ráno je v Jeseníku nad Odrou nasazeno 200 příslušníků 7. mechanizované brigády s osmi kusy techniky. Armáda je připravena nasadit do protipovodňových opatření na základě požadavků jednotlivých krizových štábů až tisíc vojáků,“ uvedlo k nasazení armády ministerstvo.

Vrtulník policie v Jeseníku nad Odrou.

Vrtulník policie v Jeseníku nad Odrou. FOTO: Jaroslav Ožana, ČTK

V Moravskoslezském kraji by mělo v pátek i v sobotu znovu pršet. Podle předpovědi počasí lze očekávat také bouřky, které mohou být doprovázeny intenzivnějšími srážkami, kroupami nebo nárazovým větrem.

Vojáci pomáhají i s těžkou technikou v Jeseníku nad Odrou.

Vojáci pomáhají i s těžkou technikou v Jeseníku nad Odrou. FOTO: Pavel Karban, Právo

Situace na řekách se stabilizuje

„Ve Volarech hasiči stavěli bariéru u rozvodněného potoka. Hladiny jihočeských řek, které v přechozích dnech zvedl vytrvalý déšť, bouře místy rozkolísala, jinak ale postupně klesají. Třetí povodňový stupeň platí na dvou místech na Blanici," řekla českobudějovická hydroložka Kateřina Štěrbová.

Spoušť v Jeseníku nad Odrou 25. června, den poté, co se městem prohnala přívalová vlna.

Spoušť v Jeseníku nad Odrou 25. června, den poté, co se městem prohnala přívalová vlna. FOTO: Jan Třeštík, ČTK

U Větřní na Českokrumlovsku se zřejmě ve čtvrtek večer utopil vodák, pod kterým se na Vltavě spolu s jeho dvěma kamarády převrátil raft. Do noci po něm pátrali hasiči, ale zatím marně. "V době neštěstí už byla zvýšená hladina vody, ale na Vltavě ještě nebyl vyhlášen povodňový stupeň," řekl operační důstojník jihočeských hasičů Jiří Hošna.

Ohrožení trvá na Blanici

Hasiče také zaměstnaly bouře. Čerpali vodu ze sklepů na Českokrumlovsku a Prachaticku, ve Velešíně bouře vyplavila také školní tělocvičnu. "V bouřkách spadlo kolem 40 milimetrů srážek," upřesnila Štěrbová. Silné deště tak znovu rozkolísaly hladiny řek v podhůří Šumavy a Novohradských hor.

Stupeň ohrožení nyní platí na Blanici v Podedvorech a pod Husineckou přehradou. Ostatní řeky postupně klesají. Stoupat už bude jen střední a dolní tok Lužnice, tam ale meteorologové očekávají dosažení maximálně prvního stupně povodňové aktivity. Před bouřkami, které mohou lokálně rozvodnit malé toky, varují i v následujících dnech.