Johna podpořil jak šéf Strany svobodných občanů (SSO) Petr Mach, tak předsedkyně Sdružení nezávislých kandidátů Markéta Reedová, bývalý europoslanec Josef Zieleniec či lídr SNK-ED Lukáš Macek.

Nedorazili zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek, dále lídr „nejúspěšnějšího z neúspěšných“ subjektů z nedávných eurovoleb Jana Bobošíková či předsedkyně Evropské demokratické stany Jana Hybášková. Na Žofíně nebyli ani zelení.

„Nedohodneme-li se, tak do voleb nepůjdeme,“ dodal John na konferenci v zaplněném pražském žofínském paláci. Na výzvu expremiéra Mirka Topolánka, aby malé pravicové strany rezignovaly a nebraly hlasy ODS, řekl, „že vznikly kvůli nespokojenosti s politikou ODS“. [celá zpráva]

Programy jsou podobné

Programy menších stran jsou si podle Johna podobné a voliči je výsledkem v eurovolbách vyzvali ke spojení. „Chceme se domluvit na postupu a společné kandidatuře, protože hrozí nástup komunistů k moci,“ uvedl dále John s tím, že kdyby ODS vládla dobře, neseděl by nyní na Žofíně, ale v Podolí na plovárně. John nedávno opustil TV Nova, kde šéfoval pořad Na vlastní oči.

Místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová řekla, že definitivně spolupráci neodřekli Starostové a nezávislí, jejichž zástupci se konference nezúčastnili. Toto uskupení nyní spolupracuje s TOP 09. „Pan Kalousek byl pozván, ale nepřišel,“ dodala.

Mechanický propočet hlasů pro Věci veřejné, SNK-ED, EDS, SSO a Starostů a nezávislých tvoří zhruba 10,5 procenta, tedy dvojnásobek, než je potřeba pro vstup do Sněmovny. Bobošíková dostala dalších 4,26 procenta.

Skokan: ODS straší

Snahu subjekty sjednotit, uzdravit českou ekonomiku a zavést novou politickou kulturu v neděli ocenil na Žofíně i bývalý hejtman Libereckého kraje Petr Skokan (ODS). Politika jak ODS, tak ČSSD je prý vyprázdněná.

„Věci veřejné umějí komunikovat s lidmi, to velké strany neumějí, ty jenom straší a bojí se, že voliči mají jiný názor. S mnohými věcmi v programu VV se naprosto ztotožňuji, ale v ODS bych je nedokázal prosadit,“ řekl Skokan.

Dodal, že na konferenci přijel i přes varování, že si tím poškodí postavení ve vlastní straně, za niž i přes podporu Václava Klause neúspěšně kandidoval do Senátu.

Skokan také představil „rozumnou zelenou politiku“, kterou by chtěl v ODS prosazovat. „Nejde o to, vymyslet globální ochlazování, ale o to, jak se přizpůsobovat globálnímu oteplování,“ zmínil.
Petr Mach se pustil do ODS i soc. dem. „Ty strany se jinak jmenují, ale chovají se stejně, protože prosazují stejné věci jako šrotovné, což je socialistické řešení.“

Kuras: Jsme proevropští

Neúspěšný kandidát SSO do EP Benjamin Kuras řekl, že by spolupráci stran uvítal a střety v názoru na EU nehrozí. „My jsme silně proevropští, pouze máme jiný názor, jak by měla EU fungovat,“ vysvětlil.

„Dochází k tříštění našich sil, nebudeme tomu napomáhat, ale půjdeme cestou spolupráce,“ zmínila zase Reedová. Priority vidí v evropských fondech a protikorupčních opatřeních. „Pravicová vláda na ně rezignovala. Soudy musí být funkční. Chceme i svobodu pro média a zrušení náhubkového zákona.“