V pátek Kavan Právu řekl, že doposud rozhodnutí Národního bezpečnostního úřady (NBÚ) neobdržel, ale pokud skončilo udělením pokuty, "nepochybně se odvolá". Může tak učinit rozkladem proti rozhodnutí adresovaným prvnímu náměstku NBÚ pověřenému jeho řízením Janu Marešovi.

Za správní delikt  tohoto typu mohla být Kavanovi udělena celá škála trestů, od napomenutí až po půlmiliónovou pokutu. Jak Právo zjistilo z dobře informovaného zdroje, NBÚ vyměřil Kavanovi pokutu přes sto tisíc korun.

Údajně skartované listiny existují

Letos v květnu šéf diplomacie Cyril Svoboda oznámil, že zakázal Kavanovi, který v té době vykonával funkci předsedy Valného shromáždění OSN, přístup k tajným materiálům. Svůj krok odůvodnil výsledkem vnitroresortní kontroly, podle níž Kavan za svého působení v Černínském paláci vydával některé důvěrné listiny za skartované, ačkoliv ve skutečnosti zničeny nebyly. V té době se případem už druhý měsíc zabýval NBÚ.

"Kavan podepsal prohlášení, že po prostudování skartoval spisy, které byly vedeny v režimu vyhrazené, důvěrné a tajné. Šlo od roku 1999 až do roku 2002 celkem o 385 jednacích čísel. Tato prohlášení nejsou pravdivá, protože zhruba dvě třetiny těchto spisů se dohledaly," uvedl tehdy pro Právo Svoboda. O záležitosti ministr informoval až poté, co o skandálu promluvil před novináři šéf parlamentní komise pro kontrolu BIS Jan Klas (ODS).

Nepořádek v úřadu odhalila Kozelková

Nepořádek na ministerstvu za Kavanova vedení byl podle Svobody odhalen ve chvíli, kdy nastoupila nová ředitelka odboru zvláštních úkolů Jiřina Kozelková. Ta přišla na Svobodův úřad z NBÚ a je, stejně jako Svoboda, členkou KDU-ČSL.

Kavan vinu odmítl. "Dokumenty, o nichž je řeč, jsem po přečtení buď vrátil podle zvykového postupu, tudíž jsou na ministerstvu, nebo jsem je nechal skartovat. Žádné jiné utajené listiny neexistují," řekl Kavan. Podle jeho tehdejších slov ani jedna nebyla v režimu přísně tajné a všechny existovaly v několika výtiscích. Jak uvedl, není si vědom jakéhokoli překročení zákona o utajovaných skutečnostech. Dodal ale, že nemůže dát ruku do ohně, že "neporušil některý z interních předpisů ministerstva zahraničí postupem, který mi byl úředníky doporučen".

Kvůli skartacím nedostal prověrku

Kvůli neoprávněnému nakládání s utajovanými skutečnostmi NBÚ letos v červenci neudělil Kavanovi osvědčení o přístupu k důvěrným materiálům na stupeň tajný. Kavanovu zákonodárnou práci to ale nijak neomezuje. "Neudělení prověrky nemá vůbec žádný praktický dopad. Jednak mám od NBÚ už osvědčení na stupeň vyhrazené, jednak jako poslanec mám stejně přístup k materiálům jakéhokoli stupně utajení," uvedl Kavan.

To ale podle mluvčí NBÚ Brabcové neodpovídá zcela skutečnému stavu. "Pan Kavan splňuje podmínky pro udělení odsvědčení nejnižšího stupně. Ty sestávají z toho, že je občanem ČR, je způsobilý k právním úkonům, dosáhl věku 18 let a nebyl pravomocně odsouzen za spáchání trestného činu, čili těch dosahuje většina dospělé populace. Splnění podmínek neznamená, že pan Kavan má přístup k utajovaným skutečnostem. Výjimku tvoří výkon jeho poslaneckého mandátu," uzavřela Brabcová.

Kavan neváhá obrátit se na Evropský soud

Kavan Právu sdělil, že kvůli zamítnutí prověření na stupeň tajný se už odvolal ke kolegiu pěti státních zástupců při Nejvyšším státním zastupitelství v Brně a ke správnímu soudu.

"Pokud by mému odvolání nevyhověli, jsem odhodlán využít všechny právní možnosti, včetně eventuálního odvolání k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. I kdyby to mělo znamenat, že se tam dostane celá záležitost kolem tohoto zvláštního zákona. Naopak z hlediska dalšího vývoje dané legislativy u nás by to mohlo být zajímavé a užitečné," dodal Kavan, který už dříve vyjádřil přání příští rok kandidovat za sociální demokraty do Evropského parlamentu.