"KDU-ČSL očekává, že ostatní demokratické strany na nabídku budou pozitivně reagovat a že se sejdeme," řekl Svoboda. Všem prý nabídl několik klíčových témat k jednání. Týkají se hlavně problematiky regulace hazardních her a situace ve zdravotnictví. S ostatními stranami chtějí lidovci hovořit také o nominaci českého zástupce do nové Evropské komise.

Podle Svobody úzké předvolební spolupráci se sociálními demokraty brání konzervativní hodnoty, které KDU-ČSL vyznává a kterých se ani po vsetínském sjezdu nehodlá vzdát. Zdůraznil, že KDU-ČSL půjde do předčasných říjnových voleb jako samostatná a svébytná strana.

Svoboda také ujistil, že lidovci budou ve sněmovně hlasovat jednotně v otázce zdravotnických poplatků. Ve čtvrtek senátoři vrátili sněmovně levicový návrh na omezení poplatků. Lidovec Ludvík Hovorka již dříve uváděl, že by si dokázal představit, že by hlasoval pro sociálnědemokratickou úpravu poplatků. Ve čtvrtek ale řekl, že si vše musí promyslet. Stejně tak Svoboda dnes novinářům řekl, že lidovci se o svém postoji k poplatkům budou teprve bavit.