"Víte vy vůbec, že tohle není ministerstvo školství? Házíte na špatnou budovu," upozornil je megafonem policista, který stál před palácem. Po jeho napomenutí, aby se chovali jako "inteligentní lidé", se studenti otočili a vydali se zpět.

Počet demonstrujících policisté odhadli na sedm tisíc. Na transparentech měli studenti nápisy: 'Neměňte, co funguje', 'Stop státním maturitám' a na tom největším 'Nejsme pokusné krysy'. Situaci monitoroval vrtulník. 

Do cíle na Václavském náměstí ale dorazila jen hrstka lidí, většina se v průběhu pochodu rozptýlila po okolí. Na Václavské náměstí přišlo jen několik stovek studentů, kteří křičeli: "Sparta".

Akce se pozdržela na Újezdě, kde zástupci studentů jednali s ministryní školství Miroslavou Kopicovou. Studenti na ni museli čekat, část z nich ale pokračovala dál a průvod se rozptýlil.

Kopicová se s delegací studentů dohodla, že pro ně vytvoří jakýsi informační balíček. Bude obsahovat vše, co by měl student o státní maturitěvědět. Kopicová to řekla po téměř dvouhodinovém jednání se studenty. Odklad státních maturit by považovala za nešťastný. Jejich kritici by podle ní měli vyčkat, jak dopadne říjnová generálka.

Studenti si ale myslí, že na případný odklad by bylo na podzim už pozdě. Ministryně dále uvedla, že se chce se zástupci studentů až do října, kdy jí zřejmě skončí funkční období, pravidelně scházet.  

Pochod studentů provázela jen hrastka strážců pořádku.

FOTO: Petr Horník, Právo

Rajčatová přestřelka

Při jednom z incidentů zasáhlo rajče jednoho z policistů. Těch jsou v okolí průvodu desítky.

V Říční ulici se protest pokusila narušit trojice, která naopak státní maturity podporuje. Studenti se na ně vrhli a začali po nich házet rajčata. Spor se pokoušel řešit antikonfliktní tým. Zásah dostal zřejmě i jeden z přítomných policistů na motorce. 

Studenti se obávají, že špatně připravené maturity by jim mohly zkomplikovat budoucnost.

Studenti se obávají, že špatně připravené maturity by jim mohly zkomplikovat budoucnost.

FOTO: Petr Horník, Právo

Organizace přes Facebook

Studenti se k akci svolávali vzrušenými vzkazy na Facebooku. Tvrdí, že státní maturity jsou nepřipravené a oni nevědí, z čeho mají příští rok maturovat. Požadují odklad jednotných zkoušek. Sněmovna však návrh na odklad ve středu neschválila.

Ministryně školství Miroslava Kopicová nejprve o odkladu uvažovala, po nástupu do resortu ale prohlásila, že maturity jsou dobře připravené a mohou začít.

Studenti shromáždění na Palackého náměstí v Praze na protest proti státním maturitám.

Studenti shromáždění na Palackého náměstí v Praze na protest proti státním maturitám.

FOTO: Milan Malíček, Právo


Trasa pochodu: Palackého náměstí – Rašínovo nábřeží – Jiráskův most – Janáčkovo nábřeží – Vítězná – Šeříková – Říční – Kampa – Říční – Šeříková – Vítězná – most Legií – Národní – 28. října – Můstek – Václavské náměstí.

Trasa pochodu: Palackého náměstí – Rašínovo nábřeží – Jiráskův most – Janáčkovo nábřeží – Vítězná – Šeříková – Říční – Kampa – Říční – Šeříková – Vítězná – most Legií – Národní – 28. října – Můstek – Václavské náměstí.

FOTO: ti, Právo

Bojí se unifikace

Státní maturita připadá užitečná jen necelé pětině studentů. Vyplývá to z průzkumu, který si nechalo v březnu udělat centrum pro přípravu nových maturit CERMAT. Skoro 75 procent středoškoláků si naopak myslí, že je zavedení nových zkoušek zbytečné.

Cílem protestního pochodu bylo pražské Václavské náměstí.

Cílem protestního pochodu bylo pražské Václavské náměstí.

FOTO: Petr Horník, Právo

Učitelé mají podle průzkumu největší obavy, že se jednotnými zkouškami setřou specifika studijních oborů. Unifikace výuky se bojí téměř polovina z nich a 42 procent ředitelů. Nelíbí se jim, že státní maturity vyzdvihují všeobecné vzdělávací předměty. Na ty je kladen důraz hlavně na gymnáziích, z odborných předmětů ale nebude možné státní zkoušky skládat.

Kvůli novým maturitám vyšly do tisíce studentů ulic již před dvěma lety. V den protestu vládní koalice oznámila, že se odkládají na rok 2010.