Důvodem "mobilizace" je podle šéfa ODS riziko převahy levice ve Sněmovně po mimořádných říjnových volbách.

Podle Topolánka po volbách hrozí spojení ČSSD a KSČM, takže by "velká část veřejnosti neměla ve Sněmovně zastoupení".

Výzva Mirka Topolánka

"Chceme zabránit návratu před rok 1989," uvedl Topolánek. Připomněl také nedávný incident, kdy předseda KSČM psal řediteli České televize a stěžoval si na vysílání dokumentu o procesu s Miladou Horákovou v ČT s vysvětlením, že poškozuje mínění o straně.

Spojení KSČM s ČSSD je realitou v krajích

"Současná realita v krajích dokazuje, že sloučení mezi komunisty a ČSSD je zcela reálné," upozornil Topolánek s tím, že se často jedná o tichou spolupráci, či podporu. Jako příklad uvedl situaci ve Středočeském kraji pod vedením Davida Ratha, kde "všechna jednání probíhají s komunisty".

Pravice se podle Topolánka drobí na malé strany, které nemají šanci na vstup do Sněmovny, a tříští tak síly. S možnými spojenci chce ODS diskutovat o svém programu, konzultovat "základní hodnoty, na kterých stojí a které může ODS reprezentovat". ODS už údajně zahájila jednání se Stranou svobodných občanu, oslovila také TOP 09 Karla Schwarzenberga. 

 

ODS pořád mobilizují a straší... Ukázalo se že jsou sami prototypy papalášů.Jiří Paroubek

Paroubek se při brífinku bavil 

Šéf ČSSD Jiří Paroubek na Topolánkovo prohlášení reagoval výpadem: „S pobavením jsem sledoval brífink ODS.“

"Občanská demokracie opět nevystoupila ze svého stínu, nemá program, vaří z vody. Všechno je obecné, prázdné , falešné," řekl Paroubek a následně kritizoval ODS argumentací, která je obvykle namířena proti ČSSD a jejím členům.

"ODS pořád mobilizují a straší... Ukázalo se že jsou sami prototypy papalášů," tvrdil Paroubek.  Občanští demokraté mají podle něj "apetit pohltit malé neparlamentní strany".

Nařčení z případné spolupráce s komunisty Paroubek odmítl. Podotkl také, že sociální demokraté sedí v radě Středočeského kraje sami. "Světová revoluce se v tomto kraji nekoná," dodal šéf nejsilnější levicové strany.

Spolupráce s lidovci

Ve středu uzavřelo dohodu o předvolební spolupráci na některých tématech vedení sociálních demokratů a lidovců. Shodla se, že budou do voleb spolupracovat v oblasti zdravotnických poplatků, slučování zdravotních pojišťoven či úpravy hazardních her. Předseda sociálních demokratů také uvítal změny ve vedení KDU-ČSL, které přinesl květnový sjezd strany, na němž se do čela lidovců dostal Cyril Svoboda. [celá zpráva

Lidovce kvůli směřování doleva nedávno opustil jejich bývalý předseda Miroslav Kalousek. Spolu s ním ze strany vystoupili i další pravicově smýšlející členové, kteří spíše tíhnou k TOP 09, již nedávno založil expředseda lidovců Miroslav Kalousek. Část občanských demokratů se k pomoci Kalouskovi při zakládání nového politického subjektu už veřejně přihlásila. Stranu podporuje také senátor za SZ Jaromír Štětina.