Příští týden se proto s předsedy všech 81 místních sdružení chce sejít předseda Cyril Svoboda, řekl jihomoravský tajemník strany Pavel Hořava.

Svoboda přitom v pondělí odmítl úvahy o masových odchodech členů své strany do nově založené strany TOP 09. Připustil, že nejvážnější situace je na Brněnsku. „Ale je to jen 19 lidí z 1858, takže masovost jen v uvozovkách. V ostatních krajích odcházejí lidé po dvou, po třech,“ prohlásil Svoboda.

Zdůraznil, že lidovci nikoho nevyloučili ani nevyzývali k odchodu. „Je mi líto každého odchodu, ale neklečíme na kolenou a neprosíme, aby se někdo vracel,“ pokračoval. Na otázku, kdo z KDU-ČSL odchází, šéf strany odpověděl, že nikoli řadoví členové, ale lidé s funkcemi – poslanci, senátoři i náměstci ministrů. „Všechny funkce si ponechali, také auta s řidiči,“ řekl Svoboda.

Dezorientace?

Podle Hořavy může být část členů v nynější situaci dezorientovaná. "Setkání organizujeme, aby předsedové mohli se Svobodou diskutovat a bavit se s ním o dalším směřování KDU-ČSL," řekl. Podle něj bude chtít Svoboda vyvrátit tvrzení odpadlíků KDU-ČSL, že strana směřuje doleva. "Není to pravda, zůstáváme na zlatém středu," řekl Hořava.

Mezi předsedy, kteří na setkání se Svobodou přijedou, budou patrně chybět zástupci Telnice na Brněnsku, odkud pochází vlivný poslanec a Kalouskův spojenec Ladislav Šustr. Dnes Hořava dostal mailem informaci, že všech 24 tamních členů z KDU-ČSL vystoupilo. Jejich předsedou byl dosud Šustrův syn a starosta Telnice Ladislav.

Od lidovců odešla podle Štědronského také skoro celá organizace v Těšanech na Brněnsku. Straníci sdružení kolem poslance a bývalého starosty Těšan Jana Husáka míří do TOP 09. Husák je zatím její nejvýraznější postavou na jihu Moravy, ve své poslanecké kanceláři na Mendlově náměstí v Brně zřídil jihomoravskou kancelář TOP 09. Lidé tam už mohou nosit přihlášky, byť podle Štědronského budou mezi členy přijati, až ministerstvo vnitra Kalouskovu stranu zaregistruje.

Dalším centrem podpory pro TOP 09 se podle Štědronského stávají Rosice na Brněnsku. Tamní místostarosta Josef Hájek zvolený za KDU-ČSL prý na Mendlovo náměstí nese deset přihlášek do nové strany.

Podle Štědronského opustí KDU-ČSL na Brněnsku víc než 50 lidí. Krajské vedení KDU-ČSL čísla nepopírá, podle Hořavy však kolem počtu odcházejících členů panují zmatky. Oficiální a platné odhlášky zatím viděl od dvou členů. Lidovecké vedení připouští, že situace na Brně-venkov je nepříjemná, protože neodcházejí řadoví členové. Členskou základnu na Brněnsku to však prý nepoloží, má přes 1800 členů.