Tolik ku zvolení Arnolda Schwarzeneggera, nejvyvinutějšího svalovce všech dob, guvernérem státu Kalifornie. Nabízí se otázka, jaká je skutečná cena vysokých politických úřadů, mohou-li je obsazovat tu bytostný intelektuál Al Gore, tu naopak prostá hora svalů (podle spisovatelky Susan Sontagové dokonce "ambiciózní kretén a megalomanský predátor").

Samozřejmě nepodezírám Terminátora, že on bude tvůrcem politiky v nejlidnatějším státě USA, tu bude vymýšlet jeho tým. Jen se neumím vzdát přesvědčení, že na politické trůny měli by usedat jedinci, co v politice začínali od roznášení volebních letáků, politikou léta žili, zkušenosti a vzdělání nabírali, o jistém stupni moudrosti a prověřeném charakteru nemluvě. Zvědavě čekám, za jak dlouho kalifornský bacil nakazí taky Evropu.

Kdy i na našem kontinentu vejdou se politici a hvězdy šoubyznysu do jednoho šaškovského kostýmu. Kdy už jen odborníci poznají, jestli na jevišti doby křepčí poslanec, iluzionista, zpěvák nebo senátor. Někde už dnes aby se v tom čert vyznal, a netřeba vzpomínat jen na nedávnou sněmovní debatu k takzvané euroústavě. Pokud zpravodaj CNN prohlásí, že Schwarzenegger je slavnějším Rakušanem než Mozart, mám obavu, že nemluví ve skutečnosti o popularitě, mluví o proměně hodnot. Politici, co se u nás s oblibou objevují ve společnosti uměleckých hvězd a gladiátorů, přiživují se levně na jejich slávě.

Nedělali by to, kdyby jejich způsobilost dělat dobře politiku byla ceněna víc než popularita. A možná dosud stále je, ale oni už tomu moc nevěří. Prezident republiky, účastný na křtu cédéčka populární zpěvačky, vrací jí možná vděčně někdejší podporu, ale kdoví. Možná taky tuší, že minuta na jejím pódiu platí "u těch zlatých lidiček" víc než sebepovedenější projev před poslanci o stavu ekonomiky, třeba. Stále věřím, ač k tomu nemám moc důvodů, že v Česku by se arnoldovská pohádka nemohla odehrát, že volič křičící třeba Hašek na Hrad! by se v poslední chvíli vzpamatoval a použil u volební urny rozum.

Jenže jak dlouho ještě? Proti bacilům těžká obrana.

PRÁVO 10. října 2003