Podle původních návrhů některých poslanců měl o zřízení věcného břemene rozhodovat na návrh provozovatele Úřad pro civilní letectví. Odpůrci tohoto řešení argumentovali tím, že toto řešení se blíží vyvlastnění. Podle zpravodaje k tomuto zákonu poslance KSČM Pavla Hojdy je zvolené řešení kompromisem. [celá zpráva]

Poslanci argumentovali tím, že je potřeba ochránit současná letiště před hrozbou zániku. Ministerstvo dopravy si nechalo zpracovat analýzu, ze které vyplývá, že více než polovině českých letišť hrozí do několika let zánik kvůli sporům o pozemky. Letiště totiž často leží z "historických důvodů" na pozemcích jiných majitelů.

Musí převážit veřejný zájem

Nově by mělo platit, že soud může zřídit věcné břemeno na pozemku cizího vlastníka pod letištěm jen tehdy, pokud převáží veřejný zájem. Soud také vyměří jako náhradu vlastníku pozemku odměnu, která má odpovídat obvyklému ročnímu nájemnému.

Jak v pátek zopakoval ministr dopravy Gustáv Slamečka, návrh novely zákona o civilním letectví předložila vláda kvůli transpozici evropské směrnice. Ta má zpřísnit požadavky na řídící letového provozu kvůli vyšší bezpečnosti letecké dopravy a současně učinit ji více pohodlnou pro osoby zdravotně postižené.

Novela nyní zamíří do Senátu. Pokud ji horní komora schválí, dostane ji k podpisu prezident.