"Nemáme moc času, rozkecávat se to bude stejně. Očividně volič očekává něco nového. Smysl TOP 09 je nabídnout alternativu, proto jsme se rozhodli k tomuto kroku. Je to pro nás značné riziko. Máme, například Miroslav Kalousek a já, vydobytý nějaký politický kapitál, který teď vsadíme. Máme zdravou šanci," řekl Schwarzenberg. 

"Obracíme se na všechny občany, kteří chtějí mít demokratickou republiku jako právní stát. V české zemi musíme postavit společnost, která nebude tak ohrožena korupcí. Voliče chceme takové, kteří cítí odpovědnost k této zemi. Slibujeme, že zavedeme takový řád, který zabrání plýtvání penězi,“ pokračoval Schwarzenberg.

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg

FOTO: Lukáš Táborský, Právo

"Nechceme být populární za každou cenu, a už vůbec ne za cenu nereálných slibů,“ řekl Kalousek s tím, že se nebrání diskusím o koaličních kandidátkách.

Schwarzenberg: Pro zelené jsem dinosaurus

Na otázku, jak se nyní Schwarzenberg staví vůči zeleným, za které byl ministrem a které také podpořil v evropských volbách, exministr řekl, že této straně již nemá co dát. „Já jsem s plným nasazením bojoval o to, aby Strana zelených byla zastoupena v Evropském parlamentu. Všichni víme, jak volby skončily,“ řekl Schwarzenberg.

„Dlouze jsem o tom přemýšlel. Došel jsem tedy k závěru, že je nutná změna. Vedení strany převzal velmi nadaný a schopný bývalý ministr školství Liška, doufám, že povede stranu k obnově původního postavení. Bylo zřejmé, že pro valnou většinu lidí zeleného hnutí nejsem příliš atraktivní politik,“ zamyslel se Schwarzenberg.

Zleva Miroslav Kalousek, Jaromír Drábek, Ludmila Müllerová a Karel Schwarzenberg

Zleva Miroslav Kalousek, Jaromír Drábek, Ludmila Müllerová a Karel Schwarzenberg

FOTO: Lukáš Táborský, Právo

„Potřebuje to výměnu generací. Ač jsem lesník a přírodou jsme se zabýval, ideály jsou mi blízké, ale u zelených již působit nebudu,“ dodal Schwarzenberg s tím, že by se cítil jako dinosaurus. Bursík byl podle něj nejlepší ministr životního prostředí, jakého kdy Česká republika měla.

"TOP 09 mohu být prospěšný, proto se na ní podílím," dodal. Schwarzenberg řekl, že doufá, že se Liškovi podaří se zelenými prosadit.

Topolánek: Je to naděje na nelevicovou vládu

"To, že vzniká nelevicový, hodnověrný, a přitom od ODS programově odlišný nový subjekt, je současně vznik určité konkurence pro ODS a současně naděje pro občany na nelevicovou vládu. Každopádně je to nový prvek ve hře,“ reagoval pro Právo na oficiální oznámení vzniku TOP 09 předseda ODS Mirek Topolánek. 

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek

FOTO: Lukáš Táborský, Právo

S Kalouskem odešla část lidovců

Kalousek program své nové strany TOP 09 představuje ve čtvrtek odpoledne. Poté ji odjede registrovat na ministerstvo vnitra.

S Kalouskem přešla do nové strany část lidovců, například Vlasta Parkanová nebo Pavel Severa. Z ODS pak poslanec František Laudát. Strana by měla být středopravicová, vyznávající konzervativní hodnoty.