Ve hře přitom byly i dva tvrdší návrhy, přičemž jeden předpokládal úplný zákaz kouření v restauračních zařízeních. Nakonec se zákonodárci přiklonili k nejmírnějšímu návrhu, který nechává na provozovateli, aby si určil, zda se v jeho podniku bude kouřit či nikoliv.

Pokud se rozhodne pro variantu, že podnik bude určen pro kuřáky i nekuřáky, budou muset být obě skupiny odděleny. Do které skupiny bude podnik patřit, bude určovat příslušná nálepka. Zákon nyní poputuje do Senátu a v případě schválení jej dostane k podpisu prezident Václav Klaus.

Jeden z předkladatelů, poslanec ODS Boris Šťastný, označil zákon za unikátní, neboť ve většině zemí západní Evropy platí úplný zákaz kouření v restauracích, přesto se jej rozhodl podpořit. Pro hlasovalo 109 zákonodárců, proti bylo 31.

Některé evropské země kouření v restauracích úplně zakázaly

Z členských zemí EU platí zatím úplný zákaz kouření v pohostinských zařízeních například v Británii, ve Švédsku, ve Finsku, ve Francii či ve Slovinsku. V Evropě platí zákaz také v Chorvatsku a Černé Hoře.

V Česku se nesmí kouřit ve veřejných budovách, ve vlacích, na nádražích a zastávkách. Kouření v restauracích je omezeno. Podle statistických údajů kouří čtvrtina Čechů.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) zemře každý rok na následky kouření více než pět miliónů lidí.